Na završnoj konferenciji projekta prekogranične saradnje „Flood&fire“, koji realizuju partnerske opštine Herceg Novi, Konavle, Trebinje i Ravno u Gradskoj kafani, predstavljeni su ostvareni ciljevi.
„Flood&fire“ je jedan od najznačajnijih projekata Opštine finansiranih iz međunarodnih fondova, koji je uspješno realizovan velikim zalaganjem projektnih timova iz svih partnerskih organizacija, kazao je predsjednik SO HN i član projektnog tima Ivan Otović. On je istakao važnost saradnje u oblasti zaštite od elementarnih nepogoda, i najavio da će uskoro stići preostala oprema.
– Narednih dana Opština Herceg Novi će dobiti ostatak opreme, čija nabavka je predviđena ovim projektom. U proteklom periodu nabavljeni su dron, vatrogasne odjela, čizme, klupe a narednih dana bićete svjedoci da će u naš grad stići dva vatrogasna vozila, kao i ostala oprema. Nije riječ samo o opremi, značaj ovog projekta je i u učvršćivanju veza između prekograničnih opština. Suština ovih Intereg programa je povezivanje i da se pospješi saradnja između opština koje gravitiraju jedne ka drugima, a nama nema bližih od opština iz okruženja – Konavala, Trebinja i Ravnog. Pogotovo je važno sarađivati u ovoj oblasti zaštite od elementarnih nepogoda, prije svega požara i poplava. Svjedoci smo da je prethodnih godina bilo dosta akcidentnih situacija gdje su ponovo naše službe zaštite i spašavanja zajednički djelovale. Kroz ovaj projekat one su osnažile veze, uspostavljena su nova partnerstva, nabavljena je oprema, i zato smatram da je ovo sigurno jedan od najvažnijih projekata koje je Opština Herceg Novi sprovela , a koji je finansiran iz međunarodnih fondova, istakao je Otović.
Rad na ovom projektu bio je predan, sistematski, detaljan i, što je najbitnije, zajednički, kazao je menadžer projekta Jovan Subotić, istakavši da njegova vrijednost nije samo u opremi, već u edukaciji i saradnji.
-Opština Herceg Novi kroz ovaj projekat dobija navalno vatrogasno vozilo, značajnu individualnu opremu za vatrogasce, dobija ATV vozilo, čamac, zatim potopne i plutajuće pumpe, agregate, motorne testere… Dobija zajednički komunikacioni centar koji je već osposobljen u zgradi naše Službe zaštite i spašavanja, i kroz ovaj projekat dobijamo ono na šta smo i najponosniji a to je edukacija, saradnja, nove prijatelje i nove partnere. Vrijednost cijelog projekta je nešto više od milion osamsto hiljada eura, Opština Herceg Novi dobija 541 000, a od toga je 300 000 eura vrijednosti opreme. Sam komunikacioni centar, opremljen je modernijim namještajem, modernom tehnologijom, a uspjeli smo u sve to da uvežemo i dodatni namještaj i tehnologiju za Službu zaštite ui spašavanja. Najmoderniji dron, koji su sve opštine nabavile kroz ovaj projekat, jedno je od najjačih oružja u borbi protiv nepogoda u budućnosti, a uštedama na samom projektu sva četiri partnera su uspjela da u poslednjem momentu nabave još po jedan dron za svoje opštine. Navalno vozilo treba u Herceg Novom da bude u ponedeljak, ono je već sertifikovano, testirano, završena je procedura oslobađanja PDV-a i carina, čime ćemo uspješno kompletirati i zaokružiti projekat do srijede, 14. decembra, kada on zvanično završava, poručio je Subotić.,
Oprema vrijedna više od 300 000a eura za vatrogasne službe jako ozbiljna investicija, kazala je Nataša Tučić iz partnerskog tima iz Trebinja, izrazivši nadu da će saradnja biti nastavljena.
-Ova vrijedna oprema će umnogome pomoći svim vatrogasnim službama obuhvaćenim projektom. Nadam se da će se ova pozitivna energija, veze koje smo uspostavili i stručnost koju smo pokazali, nastaviti i u nekim budućim projektima koje ćemo imati priliku zajedno da realizujemo, kazala je Tučić.
Opština Ravno, iako najmanja po broju stanovnika ima najveću površinu, što predstavlja problem za vatrogasce, kazala je Marija Puljić Proleta, objasnivši da je zbog toga ovaj projekat za njih poseban.
– U sklopu njega dobili smo opremu čiju vrijednost kao mala lokalna zajednica ne bi mogli nabaviti i upravo sam dobila obavještenje da je oprema stigla u Ravno, što me posebno raduje. Projekat je poseban i zbog toga što je uvezao naše vatrogasne službe, što je važan korak ka ranim intervencijama u našoj regiji. Poseban je i po komunikacijskom centru koji će nas povezivati. Projekat je imao problema u početku, što ga čini još posebnijim, jer je dao jedan tim, koji je na kraju uspio da ispuni ciljeve i pokazao spremnost da radimo zajedno, istakla je Puljić.
Perica Pušić iz Konavala je podsjetio da su 2018. godine počele razmjene ideja za osmišljavanje projekta, a zatim i koordinacija i realizacija, i naglasio važnost pravovremenog djelovanja vatrogasnih službi.
– Nije lako završiti jedan ovakav projekat, a ovaj tim je to uspio. Ono što je važno je da su vatrogasci i vatrogasne službe definitivno centralna služba sigurnosti na lokalnom nivou. Vatrogasna služba profesionalno reaguje u svim situacijama, i kada su u pitanju prirodne katastrofe, ali i kada se radi o tehničkim intervencijama, istakao je Pušić.
Dodao je i da je važno kontinuirano ulagati u razvoj i opremanje vatrogasnih službi, kako bi u svom djelovanju bile maksimalno efikasne.
-U okviru projekta smo napravili set aktivnosti u tom cilju. Vatrogasnoj službi u Konavlima je nabavljena vrijedna oprema, veliko navalno vozilo i manje vozilo za intervencije u prirodnim katastrofama. Pored opreme, tu je i dron koji će služiti za ranu detekciju požara kako bi se moglo pravovremeno djelovati na prekograničnom području. Sva ova oprema nam je pridonijela i u finansijskom dijelu, jer je 80 % osigurana iz sredstava ovog projekta, te je ne moramo osiguravati iz budžeta, objašnjava Pušić.
Na konferenciji su prikazana i dva kratka filma o projektu, a član hercegnovske Službe zaštite i spašavanja Vidak Vuković predstavio je mogućnosti koje pružaju novi dronovi i zajednički integrisani sistem za prikupljanje i analizu podataka. Implementacija projekta “Flood&Fire“ započela je 15. avgusta 2020. Godine, a vrijednost je nešto više od 1,8 miliona eura, od čega je kofinansiranje Evropske unije 85 %.