У херцегновском Водоводу се дуже од три године ради на смањењу неприходоване количине воде кроз повећан степен оперативности радне јединице „водоводна мрежа“ , огледајући се у брзини и квалитету активности на санацији кварова на мрежи. Такође, интензивно се ради и на детекцији цурења на водоводној мрежи користећи савремену опрему за детектовање кварова.
Смањење губитака се најбоље показује кроз смањење трошкова електричне енергије, који су смањени за око 25% за посљедњих четири године. Међутим, умањење степена неприходоване воде захтјева озбиљан акциони план кроз систематски приступ проблему.
Неприходована вода, у готово свим водоводним предузећима у Црној Гори, јавља се у изузетно великом проценту од произведене количине воде.
У организацији Међународног удружења водоводних предузећа из слива ријеке Дунав (JAWD) и Una Consalting из Бихаћа, који заједно проводе D-leaP програм јачања капацитета за управљање неприхододованом водом, у Бихаћу је од 4. до 8. јула одржан семинар за обуку у управљању неприходованом водом, а уз координацију Удружења водовода Црне Горе.
Неприходована вода, у готово свим водоводним предузећима у Црној Гори, јавља се у изузетно великом проценту од произведене количине воде.
На обуци су били инжењери из водоводних предузећа из Подгорице, Никшића, Бара. Из херцегновског Водовода на обуци је била директорица Оливера Доклестић.
Kроз четвородневни семинар постављене су смјернице Акционом плану за управљање неприходованом водом, односно, за смањење губитака воде у систему, користећи се методологијом и принципима у закључивању Међународне водне асоцијације (IWA). Акциони план подразумијева увезивање техничког и економско-финансијског сектора.
– Чињеница је да никада не смијемо да престанемо са тежњом ка побољшању управљања, ка побољшању индикатора перформанси, те смањењу трошкова а повећању параметара ефикасности водоводног предузећа, односно, водоводног система. То је и циљ ове радионице, односно, обучавања у постављању реалног акционог плана и његовој реализацији, у наредном периоду. Реализацијом Акционог плана постиже се примарна сврха – повећање ефикасности рада Водоводног предузећа. Задатак управљања је стална тежња ка напретку. Смањење односа између произведене и фактурисане воде је најзначајнији корак у напретку. Ово значајно питање мораће у будуће да дотиче једнако и Општину Херцег Нови и Секретаријат за комуналне послове, а не да буде само ствар предузећа „Водовод и канализација“, поручила је директорица Оливера Доклестић, уз очекивање разумијевање шире заједнице и у том смислу да и Општина обезбиједи подршку реализацији програма Акционог плана.