U hercegnovskom Vodovodu se duže od tri godine radi na smanjenju neprihodovane količine vode kroz povećan stepen operativnosti radne jedinice „vodovodna mreža“ , ogledajući se u brzini i kvalitetu aktivnosti na sanaciji kvarova na mreži. Takođe, intenzivno se radi i na detekciji curenja na vodovodnoj mreži koristeći savremenu opremu za detektovanje kvarova.
Smanjenje gubitaka se najbolje pokazuje kroz smanjenje troškova električne energije, koji su smanjeni za oko 25% za posljednjih četiri godine. Međutim, umanjenje stepena neprihodovane vode zahtjeva ozbiljan akcioni plan kroz sistematski pristup problemu.
Neprihodovana voda, u gotovo svim vodovodnim preduzećima u Crnoj Gori, javlja se u izuzetno velikom procentu od proizvedene količine vode.
U organizaciji Međunarodnog udruženja vodovodnih preduzeća iz sliva rijeke Dunav (JAWD) i Una Consalting iz Bihaća, koji zajedno provode D-leaP program jačanja kapaciteta za upravljanje neprihododovanom vodom, u Bihaću je od 4. do 8. jula održan seminar za obuku u upravljanju neprihodovanom vodom, a uz koordinaciju Udruženja vodovoda Crne Gore.
Neprihodovana voda, u gotovo svim vodovodnim preduzećima u Crnoj Gori, javlja se u izuzetno velikom procentu od proizvedene količine vode.
Na obuci su bili inženjeri iz vodovodnih preduzeća iz Podgorice, Nikšića, Bara. Iz hercegnovskog Vodovoda na obuci je bila direktorica Olivera Doklestić.
Kroz četvorodnevni seminar postavljene su smjernice Akcionom planu za upravljanje neprihodovanom vodom, odnosno, za smanjenje gubitaka vode u sistemu, koristeći se metodologijom i principima u zaključivanju Međunarodne vodne asocijacije (IWA). Akcioni plan podrazumijeva uvezivanje tehničkog i ekonomsko-finansijskog sektora.
– Činjenica je da nikada ne smijemo da prestanemo sa težnjom ka poboljšanju upravljanja, ka poboljšanju indikatora performansi, te smanjenju troškova a povećanju parametara efikasnosti vodovodnog preduzeća, odnosno, vodovodnog sistema. To je i cilj ove radionice, odnosno, obučavanja u postavljanju realnog akcionog plana i njegovoj realizaciji, u narednom periodu. Realizacijom Akcionog plana postiže se primarna svrha – povećanje efikasnosti rada Vodovodnog preduzeća. Zadatak upravljanja je stalna težnja ka napretku. Smanjenje odnosa između proizvedene i fakturisane vode je najznačajniji korak u napretku. Ovo značajno pitanje moraće u buduće da dotiče jednako i Opštinu Herceg Novi i Sekretarijat za komunalne poslove, a ne da bude samo stvar preduzeća „Vodovod i kanalizacija“, poručila je direktorica Olivera Doklestić, uz očekivanje razumijevanje šire zajednice i u tom smislu da i Opština obezbijedi podršku realizaciji programa Akcionog plana.