Влада усвојила Предлог закона о управљању отпадом

Фото: Влада Црне Горе

Влада Црне Горе је на данашњој сједници усвојила Предлог закона о управљању отпадом. Акценат новог Предлога закона стављен је на циркуларну економију кроз програм проширене одговорности, селективног сакупљања отпада и смањење одлагања отпада, чиме се Црна Гора придружује развијеним земљама по питању управљања отпадом, а самим тим и заштите животне средине.

Министар туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, Владимир Мартиновић, рекао је да је у оквиру свих ових новина у ЕУ законодавству, приликом израде Предлога закона о управљању отпадом, акценат дат на искуствима ЕУ земаља у успостављању ефикасног организованог система преузимања, сакупљања и обраде отпада од производа: амбалаже, електричне и електронске опреме, батерија и акумулатора возила и гума.

Мартиновић је рекао да је најбоља пракса ЕУ, а која је пренијета у Предлогу закона, Програм проширене одговорности произвођача, која за циљ има мјере које обезбјеђују да произвођачи, односно увозници производа сносе одговорност у читавом животном вијеку производа које стављају на тржишту.

-Ово је јако битно за Црну Гору, која увози велики проценат производа који су обухваћени системом проширене одговорности, јер се финансијска одговорност за сакупљања и збрињавање тих производа преноси на увознике односно произвођаче, појаснио је министар.

Напоменуо је да увозник, односно произвођач, мора имати за циљ, да му се производ на крају животног вијека враћа и да преузме одговорност за његову рециклирање, прераду или одстрањивање, што је и пракса у ЕУ.

Мартиновић је навео да је у складу са ЕУ Директивом о смањењу утицаја одређених пластичних производа на животну средину, Предлогом закона третирано и питање отпада од пластичних производа за једнократну употребу и отпадног риболовног алата који садржи пластику.

-С обзиром на то да има висок потенцијал за рециклирање, обавеза из поменуте Директиве, што је унесено у Предлог закона о управљању отпадом, је да се за овај отпад, у складу с принципом „загађивач плаћа”, пропише проширена одговорност произвођача како би се осигурало одвојено сакупљање и рециклирање, додао је министар.

Појаснио је да је Предлогом закона предвиђена могућност да се мали и средњи увозници прикључе већ постојећем организованом систему преузимања, сакупљања и обраде отпада.

-У циљу прихватања стандарда ЕУ, Предлог закон је предвидио плаћање посебне накнаде за одлагање мијешаног комуналног отпада. Овим би се директно утицало на смањење количине мијешаног комуналног отпада који се одлаже, истакао је Мартиновић.

Након усвајања Закона о управљању отпадом, за ову област је јако битно усвајање Државног плана управљања отпадом до 2028. године.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here