План реструктурирања Института за физикалну медицину, рехабилитацију и реуматологију „Др Симо Милошевић“ АД Игало заснован је на неколико принципа, а основни је очување ове установе као кључне здравствене установе у Црној Гори. Након сагледавања укупно шест предложених стратегијских опција могућег реструктурирања, Влада се опредијелила за опцију која предвиђа рехабилитацију у Фази два, уз сразмјерну докапитализацију и дезинвестирање,наведено је у информацији коју је данас усвојена на сједници Владе.
Како је наведено у саопштењу, план представља детаљан стратешки документ који дефинише конкретне мјере потребне за дугорочну одрживост Института Игало и његово даље пословање у складу са савременим економским и здравственим стандардима. Анализа тренутног стања Института је показала је да су исцрпљене све друге тржишне могућности и да је неопходна државна интервенција како би се осигурала његова дугорочна одрживост и очувала његова функција од општег економског интереса.
План реструктурирања заснован је на неколико кључних принципа, а први је очување Института Игало као кључне здравствене установе у Црној Гори, која има значајну улогу не само у здравственом систему земље већ и у сегменту здравственог туризма.
Други принцип односи се на финансијску санацију и стабилизацију пословања кроз спровођење мјера које ће омогућити Институту Игало да постане одржив и стабилан субјект. Трећи принцип односи се на побољшање ефикасности пословања кроз оптимизацију организационе структуре и дигитализацију пословних процеса, чиме би се повечала продуктивности смањили оперативни трошкови. Четврти принцип подразумијева активно укључивање мањинских акционара у процес реструктурирања и докапитализације Института Игало, што би додатно осигурало одрживост предложених мјера. Поред тога, неопходно је спровести значајна улагања у
обнову инфраструктуре, али на рационалан начин који неће додатно оптеретити финансијску ситуацију Института Игало.
Након сагледавања укупно шест предложених стратегијских опција могућег реструктурирања, Влада се опредијелила за опцију која предвиђа рехабилитацију у Фази два, уз сразмјерну докапитализацију и дезинвестирање. Овај модел
подразумијева учешће мањинских акционара, а нарочито оних са значајним учешћем, у реализацији мјера предвиђених Планом.
Основни мотив за одабир оваквог начина реструктурирања препознат је у значајном смањењу инвестиоционог улагања, те чињеница да нема откупа акција од мањинског акционара са значајним учешћем је смањио износ државне помоћи. Такође, мањински акционари учествују у Плану реструктурирања сразмјерно власничком удјелу, што додатно смањује износ државне помоћи као и износ који сам Инситут Игало треба да обезбиједи за План реструктурирања, наведено је у саопштењу.