Поводом данас одржане сједнице Скупштине акционара Института “Др Симо Милошевић”, Игало АД, чији је већински власник држава Црна Гора, Влада Црне Горе је у саопштењу за јавност поручила да неће дозволити да изгуби Институт, који је, како су рекли, од непроцјењивог значаја.
-Влада, на челу са предсједником Милојком Спајићем, после вишегодишњих проблема у пословању Института, спровела је конкретне активности на спашавању овог вриједног здравственог и рехабилитационог ресурса Црне Горе. Прва активност односила се на повећање цијене за пацијенте Фонда за здравствено осигурање за 100%, што ће из буџета Црне Горе омогућити Институту додатних 4,5 милиона еура годишње, те самим тим обезбиједити ликвидност у пословању., навели су у саопштењу након сједнице Скупштине акционара која је данас одржана у Игалу и на којој се разматрао План реструктурирања.
Истичу да су акумулиране обавезе од преко 20 милиона еура, руинирани објекти и застарала опрема управо нечињењем претходних влада довели су Институт на руб стечаја.
– За разлику од 2018. године када је држава посљедњи пут кроз тендерски поступак жељела у потпуности приватизовати Институт, 44. Влада због непроцјењивог значаја који Институт има неће допустити да држава изгуби већински пакет акција. Водећи се стратешким приступом, у сарадњи са Универзитетом Црне Горе припремљен је План реструктурирања као једини, у Закону о контроли државне помоћи, утемељен начин за спас Института, саопштили су из Владе.
План реструктурирања, како кажу, подразумијева два пута: да држава откупи акције од свих мањинских акционара како би обезбиједила 2/3 власништва неопходан за несметано доношење одлука или улагање средстава од чега Институт заједно са мањинским акционарима на тржишним основама мора обезбиједити 40% укупног улагања.
-Влада је спремна на оба сценарија чему свједочи да су средства за спас Института већ опредијељена у оквиру Закона о буџету за 2025. годину. Данашње тврдње мањинског акционара да је „Влада пристала да не продаје Прву фазу “ сматрамо неутемељеним покушајем „спашавање Института од државе“ имајући у виду да је усљед акумулираних дуговања, продаја Прве фазе једино могуће рјешење у ситуацији да мањински акционари не учествују у спровођењу Плана реструктурирања. Дакле, Институт се може спасити или улагањем државе која би кроз откуп акција обезбиједила 2/3 власништва Института или заједничким улагањем са мањинским акционаром.
Уколико се мањински акционар одлучи за заједничко улагање са државом, Влада је апсолутно спремна да прихвати компромисна рјешења која ће бити у корист свих власника Института, запослених, града Херцег Новог и државе Црне Горе. То доказује и досадашњи приступ рјешавању овог изузетно сложеног питања, до којег је дошло управо неадекватним одлукама донесеним у претходном периоду, саопштили су из Владе.