Усљед негативних кретања у туристичком сектору, узрокованих пандемијом вируса KОВИД-19, Влада Црне Горе је кренула у реализацију програма „Субвенција камате на репрограм постојећих кредита код ИРФ-а и пословних банака“. Овим програмом је омогућено заинтересованим физичким лицима, привредним друштвима и предузетницима регистрованим за обављање туристичке и угоститељске дјелатности да остваре право на субвенцију камате током грејс периода, датог приликом репрограма постојећих намјенских кредита за област туризма и угоститељства.
Министарство економског развоја, које спроводи поменути програм, је формирало комисију за спровођење активности у вези Јавног позива која је извршила анализу готово 200 пристиглих захтјева. Од поменутог броја, исплата укупног износа камате током грејс периода је одобрена за нешто више од 100 корисника, док је за око 20 одобрена исплата дијела обрачунате камате. Дакле, субвенције ће бити обезбијеђене за више од 120 предузећа, предузетника и физичких лица.
„Реализацијом ове мјере, у укупном износу од 7 милиона еура, ће се битно утицати на повећање ликвидности туристичке привреде, те се значајно олакшати припрема предстојеће туристичке сезоне.”, истакао је министар Милатовић.
Важно је напоменути и да корисници којима је на овај начин одобрена исплата субвенција имају укупно скоро 3.500 запослених, па ће утицај овакве врсте подршке бити вишеструк.
Подсјећамо да се у наредном периоду очекује исплата субвенција туроператорима, што је замишљено као маркетинг подршка у циљу боље промоције туристичких аранжмана, у укупном износу од 150.000 еура. Почетак реализације туристичких ваучера, у износу од 5.5 милиона еура, за здравствене и просвјетне раднике, се такође очекује у најскоријем року. Истовремено, смањење накнаде за коришћење морског добра у износу од 50% представља велико олакшање за пружаоце услуга у туризму и угоститељству у овој зони.
Такође у оквиру пакета подршке привреди за први квартал, сектору туризма и угоститељства је додијељена подршка кроз субвенционисање 100% минималне бруто зараде, у поредјењу са дотадашњих 70%, омогућено је одлагање и репрограм плаћања пореза и доприноса на доходак који је настао у другој половини 2020. године, снажна подршка за ново запошљавање. једнократна подршка за успостављање система за електронску фискализацију, повећање лимита оствареног промета са 18.000 ЕУР на 30.000 ЕУР као услова за обавезну ПДВ регистрацију, смањење цијене закупа простора у државном власништву и одлагање обавезе по истом основу, као и скраћење рока повраћаја ПДВ-а.
Путем реализације ових мјера, Влада Црне Горе ће, у времену кад је усљед негативног утицаја пандемије цовид-19 подршка најпотребнија, црногорској туристичкој привреди обезбиједити још један облик помоћи и значајна средства, чиме се потврђује стратешко опредјељење Владе Црне Горе и њена посвећеност консолидацији и напретку цјелокупне привреде, са посебним освртом на сектор туризма који је у претходном периоду био на посебном удару.