Влада и Жарко Ракчевић откупљују акције Института по цијени од 58 еура

Влада и компанија ХТП Виле Олива чији је сувласник Жарко Ракчевић, и са њима повезана лица, по основу Уговора о заједничком дјеловању Развојна банка Црне Горе, Фонд за здравствено осигурање и Завод за запошљавање објавили су јуче проспект за преузимање акција Института „Др Симо Милошевић“ Игало. У наредних 15 дана мањински акционари ће, ако желе, имати могућност да продају своје акције Влади и компанији Жарка Ракчевића.

Влада је овим поводом на телефонској сједници одржаној 8. јула усвојила информацију о заједничком дјеловању са компанијом ХТП Виле Олива, која је највећи мањински акционар у Институту, на основу које планирају да искажу интерес за преузимање, односно откуп 54.846 акција Института, које су у власништву мањинских акционара.

Предмет ове понуде су све отплаћене акције Института са правом гласа које нису у власништву Владе, Ракчевићеве компаније и са њима повезаних лица, односно 54.846 акција са правом гласа. За сваку акцију на коју се односи ова понуда стицаоци (Влада и ХТП Виле Олива) се обавезују да плате износ од 58 еура по акцији.

– Цијена за откуп акција утврђена је у складу са чланом 17 став 1 Закона о преузимању акционарских друштава. Прихват понуде може се дати у року од 15 дана од дана објављивања овог проспекта у дневним штампаним медијима – наводи се у проспекту.

Žarko Rakčević, HTP Vile Oliva

Влада, ХТП Виле Олива и са њима повезана лица Развојна банка Црне Горе, Фонд за здравствено осигурање и Завод за запошљавање имају заједничко учешће од 85,66 одсто у капиталу Института односно заједно са 327.505 обичних акција са правом гласа.

– По основу Уговора о заједничком дјеловању, уговорне стране су сагласне да ће, стицаоци – Влада и ХТП Виле Олива са заједничким учешћем од 48,36 одсто у капиталу Института, односно заједно са 184.938 акција са правом гласа, све пријављене акције откупити сходно међусобном омјеру у капиталу Института на начин да ће 60,32 одсто пријављених акција на откуп платити и стећи стицалац ХТП Виле Олива, док ће 39,68 одсто пријављених акција платити и стећи Влада – каже се у проспекту.

У Владиној информацији усвојеној 8. јула наводи се да је Влада у обавези да обезбиједи средства у износу од 1,26 милиона еура што одговара прорачуну заснованом на максималном броју акција које могу бити предмет откупа, по утврђеној цијени откупа у износу од 58 еура по акцији.

Мањински акционари који желе да прихвате ову понуду и продају своје акције Влади и компанији Жарка Ракчевића обавезни су да, до истека рока важења понуде, доставе прихват понуде давањем писане изјаве о прихвату понуде и налога за пренос акција.

– Акционар прихват понуде доставља Централном клириншком депозитарном друштву АД у Подгорици, лично или преко другог лица на основу пуномоћја овјереног у складу са законом. Дата изјава о прихвату понуде је основ Централном клириншком депозитарном друштву АД да акције које су предмет прихвата води у издвојеној евиденцији прихвата понуде за преузимање, а дати налог основ је Централном клириншком депозитарном друштву АД, Подгорица за пренос акција са рачуна продавца на рачун стицаоца – наводи се у проспекту.

Додаје се да до истека рока важења ове понуде, акционар може одустати од прихвата понуде за преузимање и повући акције које су предмет прихвата из издвојене евиденције. Повлачење из издвојене евиденције обавља се достављањем писане изјаве о одустанку од прихвата понуде, на исти начин на који је извршен прихват понуде.

Влада и ХТП Виле Олива ће објавити резултате јавне понуде, најкасније у року од три дана од дана пријема рјешења Комисије за тржиште капитала о окончању јавне понуде за преузимање, у истим дневним штампаним медијима у којима је објављен овај проспект.

– Исплату цијене понуђене у овом проспекту извршиће на рачун продавца акција Централно клириншко депозитарно друштво најкасније у року од три дана од дана пријема рјешења Комисије за тржиште капитала о окончању јавне понуде за преузимање – прецизира се у проспекту.

Наведено је да су у сврху обезбјеђења плаћања стицаоци акција односно Влада и Ракчевићева компанија су у Централном клириншком депозитарном друштву депоновали новчана средстава на износ који је потребан за плаћање свих акција на које се односи јавна понуда за преузимање.

У проспекту се наводи да је од самог оснивања па до данас Институт стекао репутацију једног од водећих здравствено-рехабилитационих центара овог типа у региону, пружајући услуге пацијентима како из земље, тако и из иностранства.

– Међутим, иако има богату традицију и успјешно пословање већ дужи низ година се суочава са озбиљним финансијским потешкоћама које пријете да угрозе његову дугорочну одрживост. Негативно пословање током периода Цовид-19 кризе, оптерећено дуговањима који потичу још из 90-их година, довели су Институт у ситуацију која захтијева хитне и одлучне кораке ка реструктурирању – пише у проспекту.

План реструктурирања

Додаје се да планом реструктурирања Института, усвојеним на Скупштини акционара у фебруару 2025. године, Влада и Ракчевићева компанија намјеравају да осигурају не само краткорочну финансијску стабилизацију, већ и дугорочно финансијско оздрављење као и унапређење конкуретности пословања.

– План реструктурирања, између осталог, обухвата анализу тренутног стања, идентификацију кључних проблема и изазова, те приједлог конкретних мјера и активности које је потребно спровести како би Институт постао профитабилан и одржив. Спровођењем мјера предвиђених Планом реструктурирања Влада и ХТП Виле Олива намјеравају да трансформишу Институт у модерну, конкурентну и финансијски стабилну институцију, спремну да одговори на изазове будућности и да настави своју мисију пружања висококвалитетних здравствено-рехабилитационих услуга – наводи се у проспекту.

У проспекту пише да Влада и компанија Жарка Ракчевића намјеравају, да примјеном Плана реструктурирања спроведу четири кључне мјере реструктурирања и то власничко реструктурирање, односно куповина акција од мањинских акционара и докапитализација Института, реструктурирање дугова Института и обезбјеђење средстава за планирано инвестиционо улагање у реконструкцију друге фазе Института, стратешко реструктурирање – наставак дјелатности од општег економског интереса и инвестиционо улагање у Другу фазу, што подразумијева почетак инвестиционих активности у адаптацију смјештајних капацитета, побољшање терапијских садржаја и унапређење укупне инфраструктуре, чиме ће се Институт модернизовати и прилагодити стандардима рехабилитације на нивоу од четири звјездице, као и пословно реструктурирање које обухвата маркетинг, улагање у ИТ систем и људске ресурсе.

Обустава трговања

Комисија за тржиште капитала је у петак донијела рјешење о обустави трговања акцијама Института на Монтенегроберзи док траје поступак јавне понуде за преузимање акција Института који су заједнички покренули стицаоци Влада, ХТП Виле Олива са повезаним лицима акционарима Института Развојном банком, Фондом за здравствено осигурање и Заводом за запошљавање.

– Сходно томе Монтенегроберза је обуставила трговину акцијама емитента, почев од 18. јула – наведено је на сајту Монтенегроберзе.

Према плану реструктурирања, након овог поступка, услиједиће одлука о докапитализацији Института у вриједности његових тренутних обавеза што ће бити око 21 милион еура, од чега се ХТП Олива обавезала да ће учествовати са седам милиона еура. Преостали износ ће обезбиједити држава, а у докапитализацији могу да учествују и сви остали акционари ако желе. Докапитализација је процес у којем акционари, према проценту свог власништва, купују нове акције од компаније, по њиховој номиналној вриједности која за Институт износи 155 еура, и значајно је већа од тржишне на берзи. Докапитализација представља финансијску санацију и стабилизацију пословања кроз спровођење мјера које ће омогућити Институту Игало да постане одржив и стабилан.

Извор: Побједа

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here