Vjekovi kulturnog i duhovnog bogatstva: Premijerno prikazan film „Sjaj Herceg Novog“

Dokumentarni film „Sjaj Herceg Novog 1382 – 2025“ autorke Slavice Stefanović premijerno je prikazan na tvrđavi Forte Mare, u okviru 12. Trga od ćirilice. Publici je prethodno premijerno predstavljen spot za pjesmu „Božiji sluga“ Teodore Bajić, rađen po tekstu Radovana Ralevića.

Premijera filma Sjaj Herceg Novog

Opština Herceg Novi i Sekretarijat za kulturu i obrazovanje podržali su projekat „Sjaj Herceg Novog 1382 – 2025“, prepoznajući njegov značaj za afirmaciju jedinstvenog kulturnog blaga našeg grada – kako daleko izvan njegovih granica, tako i među onima koji u njemu žive, istakao je predsjednik Opštine Herceg Novi, Stevan Katić.

-Autorka Slavica Stefanović ovim filmom daje nam dragocjen dar – priču o Herceg Novom koja vodi od njegovog osnivanja 1382. godine, pa sve do današnjeg vremena. Priču u kojoj se prepoznaje ono što svi osjećamo – da je naš grad jedinstven, da je oblikovan na raskršću kultura i da baš u tom prožimanju leži njegova posebnost, kazao je Katić.

Stevan Katić

Istakao je da Herceg Novi čuva nemjerljivo kulturno blago te da je dao dvojicu pravoslavnih svetitelja – Svetog Kirila i Svetog Sevastijana – i katoličkog svetitelja, Svetog Leopolda.

-Naš grad prepoznat je kao mjesto koje nadahnjuje, u kojem su se različitosti uvijek susretale i pretvarale u snagu zajedništva. „Sjaj Herceg Novog“ na način razumljiv i blizak svima svjedoči o svemu onome što Herceg Novi određuje i čime se ponosimo – o ljepoti prirode, bogatstvu kulturne i duhovne baštine, ljudima koji su ga sagradili i koji ga čuvaju. Zahvaljujem autorki na posvećenosti i ljubavi s kojom je ispričala priču o našem gradu. Siguran sam da će film pronaći put do mnogih gledalaca, jer on pripada svima koji vole Herceg Novi, naveo je Katić.

U ovom dokumentarnom ostvarenju govori više od 30 učesnika, svako od njih iz ugla svoje profesije, istakla je autorka Stefanović i dodala da je cilj projekta unaprijeđenje odnosa javnosti prema vrijednostima baštine i prikazivanje značaja čuvanja sjećanja na tvorce kulturne, duhovne i društvene zaostavštine.

-Herceg Novi je grad koji ima sačuvanu svoju „krštenicu“ – osnivačku povelju, koja je postavljena na desnom zidu gradske kapije, iznad koje se danas nalazi Sat kula. Čuven u svijetu po geografskim i istorijskim, sakralnim i kulturnim, turističkim i drugim znamenitostima, Herceg Novi je bio, a i danas je, rodni grad poznatih ličnosti, ali i omiljeno mjesto značajnih pisaca, duhovnika, pjesnika, slikara i mnogobrojnih umjetnika, zapisala je autorka.

Slavica Stefanović

Očuvanjem tih vrijednosti, kako je kazala, uspostavljen je pouzdan temelj na kojem se neprekidno gradi, stvara i održava konstruktivna veza s budućim generacijama.

-Pored obnove fortifikacionih utvrđenja i revitalizacije vrijednih objekata, značajnim događajima, kao i zaslužnim i uvaženim ličnostima, podignuti su spomenici, spomen-biste ili spomen-obilježja, koji oplemenjuju i šire kulturno, duhovno i spomeničko nasljeđe Herceg Novog. Ovo mjesto iskonske ljepote predstavlja sklad između prirodnog, duhovnog i kulturnog dobra, što zajedno svjedoči o sudbini grada i njegovih ljudi, kako nekada, tako i sada, podsjećajući na istorijsku sudbinu koja je pratila grad tokom njegove burne prošlosti, navela je Stefanović.

Sjaj Herceg Novog premijera

Publici je premijerno predstavljen i spot za pjesmu „Božiji sluga“, prvo muzičko djelo mlade umjetnice iz Herceg Novog, Teodore Bajić. Tekst i kompoziciju uradio je Radovan Ralević, muziku i aranžman Đuro Poznanović, a produkciju Marko Mitrović, Kreativna sfera Herceg Novi.

Teodora Bajić

Među mnogobrojnom publikom, sinoćnjoj premijeri prisustvovali su i ministarka kulture i medija, dr Tamara Vujović, konzul Republike Srbije u Herceg Novom, Mićo Rogović i potpredsjednik Opštine Herceg Novi, Ivan Otović.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here