Veče južnjačkog roka – „The Doobie Brothers“: Kulturno blago cijelog svijeta

U okviru 55. Praznika mimoze sinoć je održana edukativna prezentacija „Veče južnjačkog roka“, a bend u fokusu bio je „The Doobie Brothers“. O stvaralaštvu legendarnog kalifornijskog benda koji je krajem 2020. ušao u Dvoranu slavnih rokenrola u Klivlendu, govorili su tradicionalni domaćini i organizatori edukativnih rok večeri, Davor Čamdžić i Nenad Vitomirović.

Vitomirović je na samom početku podsjetio da je fokus prethodnih izdanja edukativnih prezentacija bio na „The Allman Brothers Band“, „The Marshall Tucker Band“ i „Lynyrd Skynyrd“, te da je sada na red došao „The Doobie Brothers“ koji su bili specifični po mnogo čemu.

Kako je istakao, ovaj kalifornijski bend možda i nije pravi predstavnik južnjačkog roka, ali se period od 1970. do 1975. godine može smatrati kao dio vezan za rok američkog juga.

– Oni su jako puno miješali pravce i stilove, tako da za njih važi da su u funk, pop i rok muzici, a čak je zbog njih izmišljen termin „yacht rock“,što oni i nisu dobro prihvatili –  kazao je Vitomirović u uvodnom izlaganju.

– Muzika je univerzalni jezik i mislim da nema nacije ili naroda koji ne baštini muziku, a obično su djela koja pripadaju cijelom čovječanstvu bila djela klasične muzike. Međutim, ponekad se pojavi neka grupa ili pjesma koja bude prihvaćena kao kulturno blago cijelog svijeta. Jedna od takvih grupa jeste „The Doobie Brothers“ i njihova pjesma „Listen to the music“ – istakao je Vitomirović, nakon čega je publici puštena pomenuta numera kao uvod u izlaganje vrsnog poznavaoca južnjačkog roka, Davora Čamdžića.

Prema njegovim riječima, u pitanju su vrhunski muzičari koji u prvih pet izdanja kombinuju ono što bi danas zvali „amerikanom“ – prožimanje raznih muzičkih pravaca kada govorimo o istoriji savremene muzike od dvadesetih godina prošlog vijeka pa do današnjih dana.

– „The Doobie Brothers“ spadaju među pet najvećih sastava kada je u pitanju muzika SAD-a sedamdesetih godina 20. vijeka, dakle u veliku petorku gdje su svakako „The Allman Brothers Band“, „Steely Dan“, „Little Feat“ i sastav „The Eagles“. Do 1975. godine uglavnom su tretirali amerikanu, a tu su u suštini bili sautern rok, gospel od kojeg su i krenuli, bluz, kantri rok, blugres, a kasnije sa naknadnim izdanjima i promjenom ljudstva oni već gaze u neke sasvim druge vode – kazao je Čamdžić u uvodnoj riječi.

On je dodao i da možda najznačajnije izdanje, a većina Novljana koji se razumiju u dobar rok zvuk imaju ga u svojoj kolekciji, je „The Captain And Me“ iz 1973. godine, koji nosi njihov najveći hit „Long Train Runnin’“.

Kao i prethodnih godina, prezentacija je obilovala istoriografskim podacima, anegdotama i interesantnim momentima iz muzičkog života benda „The Doobie Brothers“.

Prateći program Praznik Mimoze Herceg Novi poput „Večeri južnjačkog roka“ znatno doprinosi raznovrsnosti sadržaja koji se ove godine vodi pod motom „za sve gušte.“

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here