Важна побједа пред пут за Париз

Ватерполисти Црне Горе нису блистали у последњој провјери пред Олимпијске игре у Паризу, али су на Отвореном базену СЦ „Морача“ у Подгорици били бољи у извођењу петераца и савладали Аустралију 12:11 (2:1, 3:3, 3:3, 1:2 – 3:2).

Гости са којима су радили на Шкверу и у Подгорици показали су да су за Црну Гору незгодан ривал. Побједили си их на турниру у Шапцу, а сада су им дуго пријетили, и тек послије петераца су поражени. Гојковићеви момци су повели головима Стефана Видовића и Јована Вујовића, али је Милош Максимовић искористио први од три петерца за Аустралију и смањио на 2:1. И Видовић је искористио петерац за 3:1, да би Мет Брнс са велике удаљености и заборављени Тристан Глензинг са лијеве стране донијели прво изједначење Аустралији у петом минуту друге четвртине – 3:3.

Лук Павилард је наговјестио да се “кенгури” неће тако лако предати. Код 3:3 пропустио је шансу да донесе прво вођство Аустралији, погодивши стативу из петерца, да би до великог одмора са пет метара погађали Ђуро Радовић и Брнс, а Душан Матковић из контре шест секунди прије краја  доноси преднос домаћим ватерполистима 5:4.

Аустралијанци су ипак преокренули. Прво је Максимовић савладао Дејана Лазовића са велике удаљености, да би Чез Пут из контре донио предност  репрезентацији Аустралије 6:5. Узвратили су са два гола  Вујовић и једним Аљоша Мачић за 8:6, уз сјајне одбране Гојковићевих пулена у ситуацији у којој је ривал у истом нападу имао три пута играча више.

Али, тада су црногорски ватерполисти стали. Блејк Едвардс је смањио на 8:7 пред последњих осам минута, а Нејтан Пауер и Павилард су у нападима са играчем више донијели нови преокрет на три минута и 48 секунди до краја. Владо Попадић је минут касније  изједначио на 9:9, а Богдан Ђурђић пропустио и трећи напад у последњој четвртини са играчем више.

Побједника су одлучивали петерци, а кренуло је новом стативом Павиларда и потом Лазовићевом одбраном Максимовићевог шута. Искусни голман је и ставио тачку, јер је у петој серији одбранио и шут Брнса. За Црну Гору прецизни су били Ђурђић, Видовић и Попадић, а промашио је Перковић, док су за госте погађали Чарли Негус и Пут. Било је умора, а важну  побједу пред пут за Париз су ријешили детаљи. Слиједи од 28. јула Олимпијада и борба за мjесто у четвртфиналу са селекцијама Хрватске, Италије, Румуније, Грчке и САД-а. У другој групи су Србија, Француска, Мађарска, Шпанија, Јапан и Аустралија.