Važna pobjeda pred put za Pariz

Vaterpolisti Crne Gore nisu blistali u poslednjoj provjeri pred Olimpijske igre u Parizu, ali su na Otvorenom bazenu SC „Morača“ u Podgorici bili bolji u izvođenju peteraca i savladali Australiju 12:11 (2:1, 3:3, 3:3, 1:2 – 3:2).

Gosti sa kojima su radili na Škveru i u Podgorici pokazali su da su za Crnu Goru nezgodan rival. Pobjedili si ih na turniru u Šapcu, a sada su im dugo prijetili, i tek poslije peteraca su poraženi. Gojkovićevi momci su poveli golovima Stefana Vidovića i Jovana Vujovića, ali je Miloš Maksimović iskoristio prvi od tri peterca za Australiju i smanjio na 2:1. I Vidović je iskoristio peterac za 3:1, da bi Met Brns sa velike udaljenosti i zaboravljeni Tristan Glenzing sa lijeve strane donijeli prvo izjednačenje Australiji u petom minutu druge četvrtine – 3:3.

Luk Pavilard je nagovjestio da se “kenguri” neće tako lako predati. Kod 3:3 propustio je šansu da donese prvo vođstvo Australiji, pogodivši stativu iz peterca, da bi do velikog odmora sa pet metara pogađali Đuro Radović i Brns, a Dušan Matković iz kontre šest sekundi prije kraja  donosi prednos domaćim vaterpolistima 5:4.

Australijanci su ipak preokrenuli. Prvo je Maksimović savladao Dejana Lazovića sa velike udaljenosti, da bi Čez Put iz kontre donio prednost  reprezentaciji Australije 6:5. Uzvratili su sa dva gola  Vujović i jednim Aljoša Mačić za 8:6, uz sjajne odbrane Gojkovićevih pulena u situaciji u kojoj je rival u istom napadu imao tri puta igrača više.

Ali, tada su crnogorski vaterpolisti stali. Blejk Edvards je smanjio na 8:7 pred poslednjih osam minuta, a Nejtan Pauer i Pavilard su u napadima sa igračem više donijeli novi preokret na tri minuta i 48 sekundi do kraja. Vlado Popadić je minut kasnije  izjednačio na 9:9, a Bogdan Đurđić propustio i treći napad u poslednjoj četvrtini sa igračem više.

Pobjednika su odlučivali peterci, a krenulo je novom stativom Pavilarda i potom Lazovićevom odbranom Maksimovićevog šuta. Iskusni golman je i stavio tačku, jer je u petoj seriji odbranio i šut Brnsa. Za Crnu Goru precizni su bili Đurđić, Vidović i Popadić, a promašio je Perković, dok su za goste pogađali Čarli Negus i Put. Bilo je umora, a važnu  pobjedu pred put za Pariz su riješili detalji. Slijedi od 28. jula Olimpijada i borba za mjesto u četvrtfinalu sa selekcijama Hrvatske, Italije, Rumunije, Grčke i SAD-a. U drugoj grupi su Srbija, Francuska, Mađarska, Španija, Japan i Australija.