Tropske temperature vazduha danima zadaju probleme svima, a posebno spasiocima-vatrogascima, u uslovima povećanog požarnog rizika. Pored gašenja vatre preuzimaju niz poslova kao što je pomoć u transportu pacijenata, intervencija prilikom saobraćajnih i drugih nezgoda, upotrebi hidranata, cisterni, pranja ulica. Preuzeli su odgovornosti drugih službi, kao što je to Hitna pomoć, koja ima samo jedno vozilo i jednu ekipu.
Zahvaljujući blagovremenoj intervenciji ukupno 12 hercegnovskih i peraških vatrogasaca nije došlo do većeg požara, koji je jutros izbio na magistrali prije Veriga i zbog vjetra brzo se proširio prema brdu, potvrdio je za RTHN, komandir Službe zaštite i spasavanja Opštine Herceg Novi Zlatko Ćirović:
– Mi smo oko 8:00 dobili dojavu da gori dio šume prije Veriga. Uputili smo dvije ekipe na lice mjesta, sa šest pripadnika,a došle su ,takođe, još dvije ekipe iz Perasta. Požar je lokalizovan za sat, a ugašen već u 10 časova. Počeo sa magistrale i brzo se proširio prema brdu. Na sreću, brzo smo reagovali. Pretpostavka je da je požar od opuška cigarete ili sa namjerom izazvan, jer nije moglo da se to zapali samo od sebe. Danas nije bilo atmosferskih pražnjenja tako da je to 100 odsto ljudski faktor u pitanju, jer ne može da dođe do samozapaljenja. Požar je ugašen za dva sata, zahvaljujući brzoj reakciji četiri ekipe. Dali smo sve od sebe da se ne bi proširio, a da se proširio, bila bi to velika katastrofa. Na svu sreću nije došlo do toga.
Apel svim građanima i turistima da se strogo pridržavaju naredbe o zabrani loženja na otvorenom, a na osnovu iskustva govorim da na žalost, među nama ima nesavjesnih i piromana, tako da smo tu nemoćni. Svakako ćemo se potruditi da na eventualne požare na teritoriji Opštine Herceg Novi, brzo odreagujemo i da ih u što kraćem vremenu ugasimo, poručio je Ćirović.
On ističe da je rezultate dao program preventivnog djelovanja i pripreme sezone, u posljednje dvije godine, što je dovelo do manje požara, ali da je na žalost, povećan broj saobraćajnih nesreća, povrijeđenih i stradalih, što su prepoznali kao glavni problem:
– Pogotovo, što na teritoriji Opštine Herceg Novi u jednoj smjeni radi samo jedna ekipa hitne pomoći. Samo u zadnjih 15 dana šest puta smo intervenisali prilikom nesrećnih slučajeva u saobraćaju, gdje smo transportovali povrijeđene i izvlačili stradale. Trebalo bi da se što hitnije nađe rješenje, da se bar tokom ljetnje sezone, kada je povećana frekvencija u saobraćaju na magistrali, pojačaju kapaciteti zdravstvenih ustanova i sa vozilima i medicinskim osobljem, upozorava Ćirović.
Novski vatrogasci svakodnevno su suočeni u misiji spasavanja i pomoći ljudima u nevolji:
– Mi smo i juče popodne imali intervencije prilikom transporta povrijeđenih,a imali smo ih i prije dva dana. Znači, konstantno transportujemo povrijeđene. Mi nemamo adekvatno vozilo, improvizujemo. Trudimo se koliko je u našoj moći da pomognemo i izađemo u susret osobama, kojima je potrebna medicinska pomoć. Recimo, juče su se desila dva nemila događaja, a jedina ekipa hitne pomoći pošla je u Bolnicu Risan. Trebala je pomoć povrijeđenima. Zvali su nas. Izašli smo u oba slučaja, napravili imobilizaciju kod povrijeđenog, koliko je u našoj moći. Improvizovali smo naše vozilo i građanina prevezli u Bolnicu Meljine. Za drugog pacijenta sačekali smo da se hitna vrati iz Risna jer je imao ozbiljniju povredu pa nismo smjeli da ga pomjeramo. Uz to, mora da bude stručna osoba uz povrijeđenog. Zahtijevali smo da neko iz hitne pođe sa nama ali bio je samo jedan zaposleni i nije mogao da napušta radno mjesto i izađe na teren.
Po meni, nije teško organizovati adekvatne kapacitete. Bitna je volja, da se malo uloži u opremu vozila, da se pojača medicinsi kadar, posebno, kada je velika frekvencija turista i vozila na teritoriji naše opštine, gdje smo svjedoci da dolazi do čestih saobraćajnih udesa. Trudimo se da izađemo u susret, uskačemo, pomažemo, ali nije to rješenje. Rješenje je da povređeni dobiju adekvatnu medicisnku pomoć i vozilo, a ne vatrogasno improvizovano vozilo, posebno, tokom ljetne sezone.
Apelujemo prevashodno na nadležne u državi da u organizacionom, tehničkom i ljudskom smislu pojačaju kapacitete zdravstvenih ustanova, pogotovo, Hitne pomoći, pa ako čuju naš apel da uvaže, naveo je Ćirović.
Redakcija RTHN je Zavodu za hitnu medicinsku pomoć u Podgorici, poslala pitanja: Koliko radi ljekarskih timova u Organizacionoj jedinici Herceg Novi, da li mogu da odgovore zahtjevima pacijenata s obzirom na to da je u toku turistička sezona i da u HN ima oko 30 000 gostiju? Kako dežurni ljekar određuje prioritete nakon poziva i apela za medicinsku pomoć? Da li je planirano da se pojača ljekarski tim, jer nam se građani žale da radi samo jedan ljekar i da Hitna ima jedno vozilo? Zbog toga često se ne odazovu pozivu za pomoć, već građane savjetuju da idu u Bolnicu Meljine.
Dok u redakciji čekamo na odgovore o ovom veoma značajnom pitanju za stanovnike i goste grada, vatrogasci – spasioci bez predaha i požrtvovano rade ovaj, prevashodno, humani posao, koji ne spada u njihove obaveze i zonu odgovornosti.