Ватрогасци – спасиоци гасе пожаре, пружају прву помоћ у саобраћајним удесима, транспортују повријеђене

Архива РТХН: Ватрогасци у акцији

Тропске температуре ваздуха данима задају проблеме свима, а посебно спасиоцима-ватрогасцима, у условима повећаног пожарног ризика. Поред гашења ватре преузимају низ послова као што је помоћ у транспорту пацијената, интервенција приликом саобраћајних и других незгода, употреби  хидраната, цистерни, прања улица. Преузели су одговорности других служби, као што је то Хитна помоћ, која има само једно возило и једну екипу.

Захваљујући благовременој  интервенцији укупно 12 херцегновских и перашких ватрогасаца није дошло до већег пожара, који је јутрос избио на магистрали прије Верига и због вјетра брзо се проширио према брду, потврдио је за РТХН, командир Службе заштите и спасавања Општине Херцег Нови Златко Ћировић:

Златко Ћировић

– Ми смо око 8:00 добили дојаву да гори дио шуме прије Верига. Упутили смо двије екипе на лице мјеста, са шест припадника,а дошле су ,такође, још двије екипе из Пераста. Пожар је локализован за сат, а угашен већ у 10 часова. Почео са магистрале и брзо се проширио према брду. На срећу, брзо смо реаговали. Претпоставка је да је пожар од опушка цигарете или са намјером изазван, јер није могло да се то запали само од себе. Данас није било атмосферских пражњења тако да  је то 100 одсто људски фактор у питању, јер не може да дође до самозапаљења. Пожар је угашен за два сата, захваљујући брзој реакцији четири екипе. Дали смо све од себе да се не би проширио, а да се проширио, била би то велика катастрофа. На сву срећу није дошло до тога.

Апел свим грађанима и туристима да се строго придржавају наредбе о забрани ложења на отвореном, а на основу искуства говорим да на жалост, међу нама има несавјесних и пиромана, тако да смо ту немоћни. Свакако ћемо се потрудити да на евентуалне пожаре на територији Општине Херцег Нови, брзо одреагујемо и да их у што краћем времену угасимо, поручио је Ћировић.

Он истиче да је резултате дао програм превентивног дјеловања и припреме сезоне, у посљедње двије године, што је довело до мање пожара, али да је на жалост, повећан број саобраћајних несрећа, повријеђених и страдалих, што су препознали као главни проблем:

Архив/ Саобраћајни удес

– Поготово, што на територији Општине Херцег Нови у једној смјени ради само једна екипа хитне помоћи. Само у задњих 15 дана шест пута смо интервенисали приликом несрећних случајева у саобраћају, гдје смо транспортовали повријеђене и извлачили страдале. Требало би да се што хитније нађе рјешење, да се бар током љетње сезоне, када је повећана фреквенција у саобраћају на магистрали, појачају капацитети здравствених установа и са возилима и медицинским особљем, упозорава Ћировић.

Новски ватрогасци свакодневно су суочени у мисији спасавања и помоћи људима у невољи:

– Ми смо и јуче поподне имали интервенције приликом транспорта повријеђених,а  имали смо их и прије два дана. Значи, константно транспортујемо повријеђене. Ми немамо адекватно возило, импровизујемо. Трудимо се колико је у нашој моћи да помогнемо и изађемо у сусрет особама, којима је потребна медицинска помоћ. Рецимо, јуче су се десила два немила догађаја, а једина екипа хитне помоћи пошла је у Болницу Рисан. Требала је помоћ повријеђенима. Звали су нас. Изашли смо у оба случаја, направили имобилизацију код  повријеђеног, колико је у нашој моћи. Импровизовали смо наше возило и грађанина превезли у Болницу Мељине. За другог пацијента сачекали смо да се хитна врати из Рисна јер је имао озбиљнију повреду  па нисмо смјели да га помјерамо. Уз то, мора да буде стручна особа уз повријеђеног. Захтијевали смо да неко из хитне пође са нама али био је само један запослени и није могао да напушта радно мјесто и изађе на терен.

По мени, није тешко организовати адекватне капацитете. Битна је воља, да се мало уложи у опрему возила, да се појача медицинси кадар, посебно, када је велика фреквенција туриста и возила на територији наше општине, гдје смо свједоци да долази до честих саобраћајних удеса. Трудимо се да изађемо у сусрет, ускачемо, помажемо, али није то рјешење. Рјешење је да повређени добију адекватну медициснку помоћ и возило, а не ватрогасно импровизовано возило, посебно, током љетне сезоне.

Апелујемо превасходно на надлежне у држави да у организационом, техничком и људском смислу појачају капацитете здравствених установа, поготово, Хитне помоћи, па ако чују наш апел да уваже, навео је Ћировић.

Редакција РТХН је Заводу за хитну медицинску помоћ у Подгорици, послала питања: Колико ради љекарских тимова у Организационој јединици Херцег Нови, да ли могу да одговоре захтјевима пацијената с обзиром на то да је у току туристичка сезона и да у ХН има око 30 000 гостију? Како дежурни љекар одређује приоритете након позива и апела за медицинску помоћ? Да ли је планирано да се појача љекарски тим, јер нам се грађани жале  да ради само један љекар и да Хитна има једно возило? Због тога често се не одазову позиву за помоћ, већ грађане савјетују да иду у Болницу Мељине.

Док у редакцији чекамо на одговоре о овом веома значајном питању за становнике и госте града, ватрогасци – спасиоци без предаха и пожртвовано раде овај, превасходно,  хумани посао, који не спада у њихове обавезе и зону одговорности.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here