Усвојен извјештај о Водоводу, полемику изазвао статус директора предузећа, Отовић потпредсједник Општине

У наставку засиједања Скупштине општине Херцег Нови жучну расправу изазвао је Предлог Закључка о усвајању Годишњег извјештаја о реализацији програма обављања комуналних дјелатности са билансом стања и успјеха ДОО Водовод и канализација Херцег Нови за 2024. Годину.

Извјештај је у име предлагача одборницима представио технички директор предузећа, Горан Симовић.

Одборница Оливера Доклестић питала је ко је директор у овом предузећу, пошто је, како је казала, нејасно у каквом је статусу Боро Лучић, који се тренутно налази у одборничком клубу листе „Стеван Катић – знамо се по дјелима“, затим на који начин су исплаћене плате 3. јула и ко је то потписао.

– У овом тренутку предузеће Водовод и канализација је без директора. Актуелни директор је на сједници Управонг одбора и то вајбер сједници доставио да из личних разлога не може више да буде директор, да би био одборник. Зато молим образложење, о чему се ради и како може ова фирма да буде без директора и због чега је одговорно лице, које је ту функцију обављало двије и по године, радије изабрало да буде одборник, а да не брани финансијски, технички и сваки други извјештај – казала је она.

Боро Лучић је казао да је поднио оставку, те да није везан ни за фотељу нити функцију и плату, већ за оно што жели да ради у животу.

– Изабрао сам одборничку функцију, поднио оставку и докле год се Управни одбор не сазове  и не раздужи ме позиције, ја сам по закону о привредним друштвима директор као и прије и имам сва овлашћења – казао је Лучић.

Како је истакао одборник УРА-е Никола Радман, немогуће је према Закону да неко у исто вријеме буде директор општинске фирме и одборник.

-Морамо добити одговор на то питање, јер ако је тако онда је то конфликт интереса. Знамо и да предузеће не може бити секунд без директора, истакао је Радман.

Секретар за комуналне дјелатности Василије Сеферовић објаснио је да управни одбор, односно борд директора управља предузећем, а извршни директор извршава одлуке.

– Водовод има легитиман Борд директора, претпостављам да су овластили господина Симовића да брани извјештај и не видим ништа спорно – казао је Сеферовић.

Говорећи о извјештају, одборница ГП Идемоо Оливера Доклестић казала је да недостају компаративни подаци о бенч маркингу,односно како напредује предузеће у једној години.

-У извјештају је наведен погрешан податак о броју запослених. Сумња се да је број запослених између 200 и 215. Кад је претходна директорица ту фирму напустила било је између 30 и 35 мање рачунајући уговорце, људе преко Агенције и запослене. Да је ово тачно говори ћутање на захтјев од  20. јуна, а на основу слободног приступа информацијма,  да се достави борој запослених по свим врстима, казала је Доклестић.

Енормно велики број запослених, како је казала Доклестић, оборио је основне плате у Водоводу и учинио да се водозахват Опачица, гдје је радио један диспечер у смјени, претворен у канцеларије да би вишак радне снаге имао гдје да сједи.

Доклестић и истакла „да је извјештај бушан као швајцарски сир“.

– Недостаје му анализа рада, број запослених по радним јединицама, план јавних набаки и реализације за претходну годину, финансијски извјештај, не биланс стања и успјеха,  компаративни подаци бенч маркинга, извјештај о службеним тзв. путовањима по разноразним међународним скуповима, казала је Доклестић и додала да је плата директора Лучића за јун фрапантна.

– Можда нисам у праву, птице су дојавиле и питам да ли је тачно да она износи 6200 еура или  8200 еура бруто, казала је Доклестић.

Одборник Лучић није отворено демантовао инфромацију о висини своје плате, већ је одборници Доклестић упутио опаску „да јој је вријеме да промијени птичице, пошто очиглено ове цвркућу погрешно“.

Казао је да Опачица дуго није имала водну дозволу, јер се није могло урадити оно што је наложила Управа за воде, већ су рађене студије и довођени професори, али то није ријешило проблем дозволе, већ је предузеће плаћало казне, док прошле године није завршен главни пројекат и испуњени захтјеви Управе за воде.

– Што се тиче канцеларија на Опачици, сматрамо да су Опачица и филтер станица двије кључне централе нашег водоводног система, тако да смо одлучили да пребацимо комплетан центар за мониторниг, што је двоје-троје људи. Када су рестрикције, када је сезона, мимо онога што се дешава на филтерској станици, најважнија у граду је Опачица, односно укључивање и искључивање пумпи и праћење система – казао је он.

Лучић је информисамо да је прошле године у ГИС-у снимљено око 300 километара мреже, свака је шахта била отворена, снимљена, пописана и тродимензионалоно приказана, а завршен је и дио елабората који ће бити завршен до краја мјесеца.

Сваке године прије почетка засиједања требало би одржати састанак како би се одборници упознали са процедуром и начином рада општинских предузећа, предложила је одборница Новске листе Јасмина Коњевић.

– Што се комуналне дјелатности тиче, правилник тачно прописује како треба да изгледа план рада и извјештај о раду неког предузећа. Не треба Скупштина да расправља о извјештају предузећа, већ Одбор директора. По Закону о привредним друштвима, сва ова предузећа су ДОО, којим управља Одбор директора. Извршни директор обавља одлуке Одбора директора и по Закону овдје за говорницом би требало да буде предсједник Одбора директора а не извршни директор. Што ми имамо ситуацију каква јесте и задовољавамо потребе на неки други начин, па Одбор чине људи који, част изузецима, нису способни да стану овдје и кажу оно што треба, него извршни директор то је друга ствар – истакла је Коњевић.

У 2022. години у Водоводу и канализацији је било 164 стално запослених, преко Агенције шест, док је у 2024. стално запослених 168, и 15 преко Агенције, појаснио је Горан Симовић, технички директор, одговарајући на питања одборнице Доклестић.

– Дакле, у предузећу нема 200 и више запослених како је речено. Просјечна плата у Водоводу је 944 еура, што је највећа просјечна плата од свих Водовода у Црној Гори. Оперативност није смањена, како сте рекли, јер су у предузећу сви људи који су ту радили и док сте Ви били директор, осим пар водоинсталатера и физичких радника – казао је Симовић.

Одборници су након дуже расправе усвојили извјештај о раду предузећа Водовод за 2024. годину, као и извјештаје о раду осталих комуналних предузећа, установа и агенција изузев Агенције за развој и заштиту Орјена.

На самом крају данашњег засиједања дата је сагласност на рјешење предсједника Стевана Катића о именовању Ивана Отовића за потпредсједника Општине.

Одборница Марина Вукаловић Боснић образложила је разлоге за кандидатуру Отовића испред њихове коалиције.

-Сматрамо да  би господин Отовић својом професионалном биографијом, политичким искуством и личним интегритетом дао снажан допринос програмским циљевима локалне управе, као модерне и транспарентне општине, казала је између осталог Вукаловић Боснић.

Отовић је захвалио својој коалицији на кандидатури, предсједнику општине на предлогу за именовање и одборницима на подршци.

-Вјерујем да заједно као скупштинска већина и као коалиција на власти можемо да наставимо са реализацијом великих пројеката, заједничким радом да наставимо пут ка успјеху.  Херцег Нови ће само грабити напријед у бољу будућност за све његове грађане.

Сједница је завршена одборничким питањима.

ЛЕАВЕ А РЕПЛY

Плеасе ентер yоур цоммент!
Плеасе ентер yоур наме хере