Министарство рада и социјалног старања је формирало радну групу за израду Предлога измјена и допуна Правилника о медицинским индикацијама за остваривање права на материјално обезбјеђење, додатак за његу и помоћ, личну инвалиднину и накнаду зараде са половином пуног радног времена, казао је министар социјалног старања, бриге о породици и демографије Дамир Гутић одговарајући у Скупштини на питање посланика Нове српске демократије, Васа Обрадовића.
Министар је навео да су, у складу са Уредбом о избору представника невладиних организација у радна тијела органа државне управе и спровођењу јавне расправе приликом припреме закона и стратегија, укључени представници НВО сектора, као и представници других релевантних институција, који ће радити на измјенама и допунама важећег Правилника.
-Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије у сарадњи са УНДП-ем реализује пројекат „Реформа система утврђивања инвалидитета”. У оквиру овог пројекта планирано је доношење Закона о јединственом вјештачењу инвалидитета, чији је Нацрт израђен и послат Секретаријату за законодавство на мишљење. Циљ реформе је успостављање јединствених националних критеријума и методологије за вјештачење инвалидитета заснованих на моделу људских права умјесто тренутно доминантног медицинског модела као и јединствене специјализоване установе (Завод) за вјештачење инвалидитета. Једном добијено рјешење Завода о статусу лица са инвалидитетом ће важити за остваривање права у свим ресорима, казао је министар.
Он је додао да се тиме обезбјеђује да особе са инвалидитетом своја права остварују на основу стручне процјене индивидуалне ситуације особе као и потребне подршке за превазилажењем баријера са којима се суочавају у свакодневном функционисању, у складу са националним законодавством и ратификованом УН Конвенцијом о правима лица са инвалидитетом.
Министар је истакао да је Институт за јавно здравље (ИЈЗ) наставио да пружа подршку у изради комплексне методологије за јединствено вјештачење инвалидитета.
-Као резултат консултација и рада пет радних група оформљених од стране ИЈЗ, као и уз подршку консултаната ангажованих у оквиру Пројекта, припремљена су два сегмента методологије. Први сегмент се односи на критеријуме за оцјену оштећења организма и садржи Листу оштећења организма. Други сегмент односи се на критеријуме за оцјену функционалног статуса лица. Овај сегмент методологије састоји се из Листе оштећења функционалних способности, „WХОДАС 2.0“ упитника за одрасле, као и Упитник за процјену функционисања дјеце. Оба сегмента методологије израђена су у складу са међународним референтним методолошким оквиром Свјетске здравствене организације (СЗО), објаснио је Гутић.
Министар је казао да је планирана израда и трећег сегмента методологије, упитника о потребном степену подршке, који има за циљ да обезбиједи прелазак на модел људских права, те да је рад на овом сегменту одгођен до усвајања Закона како би се прилагодио коначном приступу уређењу ове области.
-Усвајање Закона о јединственом вјештачењу инвалидитета приоритет је који ће омогућити успостављање новог, свеобухватног система процјене, пружајући особама са инвалидитетом јединствен, праведнији и једноставнији приступ остваривању права. Ова реформа, уз измјене Правилника прилагођене потребама особа са инвалидитетом, допринијеће ефикаснијем праћењу остваривања права, смањењу административних препрека и сузбијању злоупотреба социјалних и других давања, закључио је министар.