УССЦГ није дала сагласност на модел програма Европа сад 2

Лого/ УССЦГ

Извршни одбор Уније слободних синдиката Црне Горе (ИО УССЦГ) упутио је саопштење у којем наводе да као социјални партнер, нису дали сагласност на модел који преферира Влада за реализацију Програма Европа сад 2.

-На састанку ИО УССЦГ са предсједником Владе и његовим сарадницима, одржаном дан прије објаве Нацрта фискалне стратегије, саопштили смо Влади да УССЦГ у потпуности подржава напоре Владе да кроз ЕС2 повећа минималну зараду на 700 еура, а просјечну зараду на 1.000 еура. Усагласили смо се око тога да је то један од кључних услова који је нужан како би зауставили егзодус радне снаге из Црне Горе. Истовремено, саопштили смо Влади да је јединствен став Извршног одбора да не подржавамо да се Програм ЕС2 реализује кроз модел који преферирају, а који подразумијева укидање једног дијела доприноса за обавезно пензијско осигурање, навели су из Уније слободних синдиката.

Укидањем дијела доприноса, како наводе Фонд ПИО губи сталан извор финансирања који гарантује стабилност пензија садашњих и будућих пензионера.

-На тај начин, умјесто да тежимо циљу да се буџет Фонда ПИО у потпуности обезбиједи кроз доприносе (којем циљу смо се били примакли крајем прошле године), ми ћемо доћи у ситуацију да се дефицит буџета Фонда ПИО, са тренутних око 150.000.000 еура повећа на око 450.000.000 еура. При томе укидањем дијела доприноса за ПИО дајемо много, јер губимо сталан извор финансирања, а добијамо мало. У коначном, тим моделом се и не постиже најављени ефекат Европе сад 2 да ће свим запосленима зараде бити повећане око 25% (о чему је до недавно свједочио калкулатор на сајту ПЕС-а), већ ће се зарада запосленом повећати за око 40 еура, изузимајући запослене који примају минималну зараду и који ће имати већи проценат повећања, а што је такође потврђено на заједничком састанку. Осим тога минимална је уштеда коју ће добити послодавци укидањем доприноса ПИО на терет послодавца, у оквиру чега смо посебно истакли да се таквом мјером награђују послодавци у Црној Гори који ће, ничим изазвано, додатно повећати свој профит на штету буџета Фонда ПИО.

Додају да су експлицитно саопштили Влади Црне Горе да је неприхватљив модел увођења двије минималне зараде (једне за средњу и ниже спреме, а друге за високу стручну спрему), јер минимална зарада, по својој дефиницији, подразумијева примање које је неопходно сваком запосленом да има адекватне животне услове и одржи биолошки минимум, односно обнови енергију коју је током мјесеца потрошио, како би могао послодавцу да ствара нову вриједност.

– Јединствена минимална зарада као заштитна категорија у духу је конвенција Међународне организације рада и директива Европске уније.

Унија је подржала сет мјера које Влада планира да предузме на јачању приходне стране Буџета, међу којима се налазе бројне мјере које су годинама иницирали према претходним владама.

-Влади смо предложили и позвали је да размотри модел који је разрадила УССЦГ и који у потпуности кореспондира са циљевима најављеног програма ЕС2, а који се не заснива на укидању дијела доприноса за ПИО. Према том моделу повећала би се обрачунска вриједност коефицијента за јавни и реални сектор са 90 еура на 120 еура и додатно повећали коефицијенти сложености послова прописани Општим колективним уговором, као најзначајнијим производом трипартитног социјалног дијалога, наводе из Уније и подсјећају да обрачунска вриједност коефицијента није повећавана од 2010. године.

-Кроз предложено повећање коефицијената сложености послова, зараде у реалном сектору би се приближиле зарадама у јавном сектору што је, како смо схватили, требало да буде заједнички циљ.

УССЦГ позива Владу Црне Горе да кроз процес Јавне расправе још једном размотри модел који предлажемо, а којим би се кроз трипартитни социјални дијалог, потписивањем измјена Општег колективног уговора, очувањем стабилности јавних финансија, задржавањем доприноса за ПИО и заједничким креирањем олакшица за микро предузећа и предузећа у недовољно развијеним подручјима, постигао заједнички циљ који се огледа у унапређењу економско-социјалног положаја запослених и грађана са једне и поспјешивања привредне активности са друге стране.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here