USSCG nije dala saglasnost na model programa Evropa sad 2

Лого/ УССЦГ

Izvršni odbor Unije slobodnih sindikata Crne Gore (IO USSCG) uputio je saopštenje u kojem navode da kao socijalni partner, nisu dali saglasnost na model koji preferira Vlada za realizaciju Programa Evropa sad 2.

-Na sastanku IO USSCG sa predsjednikom Vlade i njegovim saradnicima, održanom dan prije objave Nacrta fiskalne strategije, saopštili smo Vladi da USSCG u potpunosti podržava napore Vlade da kroz ES2 poveća minimalnu zaradu na 700 eura, a prosječnu zaradu na 1.000 eura. Usaglasili smo se oko toga da je to jedan od ključnih uslova koji je nužan kako bi zaustavili egzodus radne snage iz Crne Gore. Istovremeno, saopštili smo Vladi da je jedinstven stav Izvršnog odbora da ne podržavamo da se Program ES2 realizuje kroz model koji preferiraju, a koji podrazumijeva ukidanje jednog dijela doprinosa za obavezno penzijsko osiguranje, naveli su iz Unije slobodnih sindikata.

Ukidanjem dijela doprinosa, kako navode Fond PIO gubi stalan izvor finansiranja koji garantuje stabilnost penzija sadašnjih i budućih penzionera.

-Na taj način, umjesto da težimo cilju da se budžet Fonda PIO u potpunosti obezbijedi kroz doprinose (kojem cilju smo se bili primakli krajem prošle godine), mi ćemo doći u situaciju da se deficit budžeta Fonda PIO, sa trenutnih oko 150.000.000 eura poveća na oko 450.000.000 eura. Pri tome ukidanjem dijela doprinosa za PIO dajemo mnogo, jer gubimo stalan izvor finansiranja, a dobijamo malo. U konačnom, tim modelom se i ne postiže najavljeni efekat Evrope sad 2 da će svim zaposlenima zarade biti povećane oko 25% (o čemu je do nedavno svjedočio kalkulator na sajtu PES-a), već će se zarada zaposlenom povećati za oko 40 eura, izuzimajući zaposlene koji primaju minimalnu zaradu i koji će imati veći procenat povećanja, a što je takođe potvrđeno na zajedničkom sastanku. Osim toga minimalna je ušteda koju će dobiti poslodavci ukidanjem doprinosa PIO na teret poslodavca, u okviru čega smo posebno istakli da se takvom mjerom nagrađuju poslodavci u Crnoj Gori koji će, ničim izazvano, dodatno povećati svoj profit na štetu budžeta Fonda PIO.

Dodaju da su eksplicitno saopštili Vladi Crne Gore da je neprihvatljiv model uvođenja dvije minimalne zarade (jedne za srednju i niže spreme, a druge za visoku stručnu spremu), jer minimalna zarada, po svojoj definiciji, podrazumijeva primanje koje je neophodno svakom zaposlenom da ima adekvatne životne uslove i održi biološki minimum, odnosno obnovi energiju koju je tokom mjeseca potrošio, kako bi mogao poslodavcu da stvara novu vrijednost.

– Jedinstvena minimalna zarada kao zaštitna kategorija u duhu je konvencija Međunarodne organizacije rada i direktiva Evropske unije.

Unija je podržala set mjera koje Vlada planira da preduzme na jačanju prihodne strane Budžeta, među kojima se nalaze brojne mjere koje su godinama inicirali prema prethodnim vladama.

-Vladi smo predložili i pozvali je da razmotri model koji je razradila USSCG i koji u potpunosti korespondira sa ciljevima najavljenog programa ES2, a koji se ne zasniva na ukidanju dijela doprinosa za PIO. Prema tom modelu povećala bi se obračunska vrijednost koeficijenta za javni i realni sektor sa 90 eura na 120 eura i dodatno povećali koeficijenti složenosti poslova propisani Opštim kolektivnim ugovorom, kao najznačajnijim proizvodom tripartitnog socijalnog dijaloga, navode iz Unije i podsjećaju da obračunska vrijednost koeficijenta nije povećavana od 2010. godine.

-Kroz predloženo povećanje koeficijenata složenosti poslova, zarade u realnom sektoru bi se približile zaradama u javnom sektoru što je, kako smo shvatili, trebalo da bude zajednički cilj.

USSCG poziva Vladu Crne Gore da kroz proces Javne rasprave još jednom razmotri model koji predlažemo, a kojim bi se kroz tripartitni socijalni dijalog, potpisivanjem izmjena Opšteg kolektivnog ugovora, očuvanjem stabilnosti javnih finansija, zadržavanjem doprinosa za PIO i zajedničkim kreiranjem olakšica za mikro preduzeća i preduzeća u nedovoljno razvijenim područjima, postigao zajednički cilj koji se ogleda u unapređenju ekonomsko-socijalnog položaja zaposlenih i građana sa jedne i pospješivanja privredne aktivnosti sa druge strane.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here