Uskoro usvajanje Zakona o Budžetskoj inspekciji

Nakon više od decenije koliko postoji, Budžetska inspekcija je tokom ove godine operacionalizovana i počela je sa efikasnim radom.

Kako ističu iz Ministarstva finansija, time su doprinijeli ostvarenju ekonomske, razvojne, socijalne, društvene i stabilizacione funkcije budžeta, kroz kontrolu zakonitog i namjenskog korišćenja budžetskih sredstava kroz od strane budžetskih korisnika.

-Prvi put nakon formiranja Budžetske inspekcije prije 11 godina, tokom 2024. godine Budžetska inspekcija je počela sa radom, odnosno imamo operacionalizaciju centralizovane funkcije Budžrtske inspekcije. Operacionalizacija centralizovane funkcije Budžetske inspekcije omogućava ostvarenje stabilizacione, ekonomske i socijalne funkcije budžeta kroz kontrolu zakonitog i namjenskog korišćenja budžetskih sredstava. Već prve kontrole tokom februara i marta ove godine od strane Budžetske inspekcije imale su za posljedicu podnošenje krivičnih prijava, koje su i  procesuirane od strane Specijalnog državnog tužilaštva, kao što je slučaj Agencije za sprečavanje korupcije.

Prvim zakonom o Budžetskoj inspekciji, nenamjenski i nezakonito utrošena budžetska sredstva moraće da budu vraćena.

-Vlada je utvrdila predlog Zakona o Budžetskoj inspekciji koji se sada nalazi u skupštinskoj proceduri, a glavno ovlašćenje i ono što je novina u odnosu na postojeći sistem inspekcijskog nadzora jeste ovlašćenje Budžetske inspekcije da odgovornom licu, subjektu nadzora, naredi povraćaj budžetskih sredstava za koje se utvrdi da su trošena nenamjenski i nezakonito. Takođe, na zahtjev Državnog tužilaštva, suda i policije, Budžetska inspekcija će pružati pomoć u finansijskim istragama, uviđaju, krivičnom i prekršajnom postupku, najavili su iz resornog ministarstva.

Budžetska inspekcija, koja pod okriljem Ministarstva finansija formalno postoji već 11 godina, tek od februara je počela da kontroliše kako korisnici budžeta troše državni novac, radeći po Zakonu o inspekcijskim poslovima.

Prvi zakon o budžetskoj inspekciji, koji se trenutno razmatra u  crnogorskom parlamentu, Vlada je predložila krajem avgusta i zatražila od Skupštine da ga usvoji po hitnom postupku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here