USKORO TEHNIČKI PRIJEM I PRESELJENJE U DNEVNI CENTAR U SUTORINI

Građevinski radovi na Dnevnom centru za djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju u Sutorini su završeni i trenutno se rade manje popravke. U toku su i završni radovi na sportskom igralištu i postavljanju ograde oko čitavog objekta. Potpredsjednica Opštine Vesna Samardžić kaže da uskoro očekuju tehnički prijem i preseljenje.
-Nešto smo nabavili namještaja, jedan dio je već unešen u Dnevni centar, a jedan dio treba da stigne. Ono što je očuvano biće prenijeto iz objekta na Toploj-kazala je Samardžić.


Navodi i da će objekat u Sutorini zadovoljiti potrebe servisa 27 +.
-Pošto je objekat 270 kvadrata očekujemo da ćemo imati dovoljno prostora. Prema sadašnjim informacijama servis 27+ imao bi svega nekoliko korisnika. Dnevni centar sada ima 12 korisnika a prostor u Sutorini zadovoljava potrebe za oko 20 korisnika tako da će biti prostora za sve korisnike koji će imati potrebu da koriste ovaj servis –kazala je Samardžić.
Objašnjava da proces transformacije mogu započeti tek nakon dobijanja tehničkog prijema i preseljenja.
-S jedne sstrane imamo proceduru što se tiče svih opštinskih odluka, odluke o osnivanju koja bi trebalo da mijenja i koja će zadovoljiti kriterijume servisa 27+ a sa druge strane moraju se ispoštovati što se tiče tehničkih karakteristika objekta, procedure koje propisuje nadležno Ministarstvo i to ne možemo ništa dok se ne preselimo-kazala je Samardžić.
Potpredsjednica Opštine se osvrnula i na nedavnu odluku resornog Ministarstva po kojoj roditelji korisnika moraju da plaćaju participaciju za usluge Dnevnog centra.
-Opština HN obratila se Ministarstvu i tražila da se održi sastanak predstavnika svih opština sa donosiocima odluka. Preporučili smo ministru da se posebno obrati pažnja na ovu situaciju, dopis koji je stigao prošle godine trebalo bi svakako da se preispita. Mi imamo situaciju da je država donijela određene pravilnika koji se nisu poštovali četiri godine i onda pred kraj prošle godine i pred smjenu ministara oni pokušavaju da participaciju koju su oni dužni da plaćaju da prebace na roditelje. Mi smo apsolutno mišljenja da roditelji trebaju da budu oslobođeni plaćanja, barem kada je naš DC u pitanju i nastojaćemo da se to pitanje riješi i to na najvećem nivou –izričita je Samardžić.

LOKALNI AKCIONI PLAN U OBLASTI INVALIDNOSTI ZA UNAPREĐENJE KVALITETA ŽIVOTA NAŠIH SUGRAĐANA


Na prethodnoj sjednici SO, usvojen je i Lokalni akcioni plan u oblasti invalidnosti Opštine Herceg Novi za period 2021.- 2023. godine. Ovaj akcioni plan je rezultat zajedničkog rada javnog i civilnog sektora, te osoba sa invaliditetom. Urađen je u skladu sa Zakonom o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom, u cilju unapređenja kvaliteta života osoba sa invaliditetom. Planirane aktivnosti odnose se na prioritetne oblasti koje su prepoznate kao ključni problemi u opštini Herceg Novi i to: pristupačnost, socijalna zaštita, zapošljavanje, zdravstvo, obrazovanje.
Samardžić pojašnjava da je u u dijelu pristupačnosti urađena analiza i evidentirano oko 35 objekata u javnoj upotrebi koje je potrebno prilagoditi licima smanjene pokretljivosti i licima sa invaliditetom. Sem toga, jako mali broj ugostiteljskih objekata je prilagođen, a ni jedan objekat nema toalet prilagođen osobama sa invaliditetom. Kao problem su prepoznata i neprilagođena kupališta i potreba hitne intervencije u saradnji sa Morskim dobrom i korisnicima kupališta.

Akcionim planom predviđene su i aktivnosti iz ostalih oblasti i to: Unapređenje uslova za povećanje zapošljivosti lica sa invaliditetom i njihovo ravnopravno učešće na tržištu rada, sveobuhvatno, adekvatno i kvalitetno uključivanje sve djece i omladine sa posebnim obrazovnim potrebama u procesu obrazovanja i obuke; unapređenje zdravlja OSI i njihovih porodica, kroz uspostavljanje jednake dostupnosti medicinskih usluga odgovarajućih medicinskih tretmana, bez obzira na vrstu i stepen invaliditeta. Realizacija navedenih aktivnosti mora se obezbjediti uz podršku nadležnih institucija i resornih državnih organa.
Akcionim planom je predviđeno otvaranje kancelarije za osobe sa invaliditetom (Kancelarija za OSI), u okviru Sekretarijata za lokalnu samoupravu. Poslovi kancelarije odnosiće se između ostalog i na: formiranje centralne baze podataka osoba sa invaliditetom; praćenje implementacije Lokalnog akcionog plana u oblasti onvalidnosti; pronalaženje donatora za projekte koje bi partnerski realizovala lokalna uprava i organizacije OSI; uspostavljanje saradnje i kontakata između lokalne samouprave, relevantnih institucija i organizacija osoba sa invaliditetom; informisanje OSI o javno objavljenim konkursima međunarodnih i domaćih donatora o finansiranju projekata OSI.
-Formiranje centralne baze podataka osoba sa invaliditetom je ključno za rad kancelarije. Podaci će se prikupljati i ažurirati u kontinuitetu. Isti treba da se pribavljaju od strane organizacija osoba sa invaliditetom registrovanih na području opštine Herceg Novi, mjesnih zajednica, Biroa rada o nezaposlenim osobama sa invaliditetom, CSR, Doma zdravlja i dr. Kroz praćenje implementacije LAPI, Kancelarija će putem određenih inicijativa, zahtjeva i dopisa inicirati od strane nadležnih subjekata realizaciju određenih mjera predviđenih Lokalnim planom u cilju zadovoljenja potreba i samim tim poboljšanja položaja lica sa invaliditetom u našem gradu, pojasnila je Samardžić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here