Ускоро Студија изводљивости за реконструкцију колектора на ривијери

Пумпа колектора у Мељинама

У организацији Друштва за изградњу водоводне и канализационе инфраструктуре у Општини Херцег Нови  настављено је снимање специјалном робот – камером унутрашњости  колектора  у  циљу лоцирања оштећених дионица и израде Стручне студије која је неопходна за реконструкцију колектора.

Како је за РТХН казао помоћник секретара за комуналне дјелатности Милан Зарић, реконструкција постројења и колектора дуж ривијере требало би да се обавља у исто вријеме, како не би долазило до дотока слане воде у постројење, што уништава микробиолошке организме у СБР танковима:

Милан Зарић

– Чак би се и санација колектора требало да прије одради, да бисмо имали добар квалитет отпадне воде, која долази на постројење и да са технолошким процесом одради третмане, како би пречишћена отпадна вода, која се испушта у реципиент, имала све еколошке стандарде који се траже, објашњава Зарић.

На ривијери се не могу спријечити непријатни мириси, који долазе из шахтова на колекторској мрежи:

– На самој ривијери можемо да ублажимо непријатне мирисе не можемо да их елиминишемо, зато што поступак снимања колектора још није завршен. Очекујемо да ће се и то завршити у наредних 20 дана, на основу чега ће бити урађена Студија изводљивости и добићемо тендерски документ о вриједности тога посла, гдје сматрамо да би то требало бити  до 2,5 милиона еура. Министар екологије је обећао да ће помоћи око прибављања тих средстава, неопходних за реконструкцију колектора, казао је Зарић.

Критичне тачке на колектору на ривијери су, углавном познате, али није познат обим и размјера оштећења:

– Сви шахтови, који су требало да буду бетонски, Ћелтикћоглу је замијенио за пластичне. Шахтови су порозни. Имамо шахтова који су дубоки преко шест метара и не могу се никако замијенити другим. Имамо и спљоштење цијеви, не само у Бијелој, код хотела Делфин, већ и на другим локацијама, што ћемо тек да утврдимо када се обави снимање цјевовода до краја, указао је Зарић.

Неке дионице цијеви пролазе и испод нивоа мора, тако да долази до продора морске воде. Слана вода уништава микробиолошки свијет и то је основна ствар са којом  се боре радници Водовода и канализације, који су задужени за постројење заједно са Друштвом за изградњу водоводне и канализационе инфраструктуре у Општини Херцег Нови.

ЛЕАВЕ А РЕПЛY

Плеасе ентер yоур цоммент!
Плеасе ентер yоур наме хере