Uskoro Studija izvodljivosti za rekonstrukciju kolektora na rivijeri

Пумпа колектора у Мељинама

U organizaciji Društva za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture u Opštini Herceg Novi  nastavljeno je snimanje specijalnom robot – kamerom unutrašnjosti  kolektora  u  cilju lociranja oštećenih dionica i izrade Stručne studije koja je neophodna za rekonstrukciju kolektora.

Kako je za RTHN kazao pomoćnik sekretara za komunalne djelatnosti Milan Zarić, rekonstrukcija postrojenja i kolektora duž rivijere trebalo bi da se obavlja u isto vrijeme, kako ne bi dolazilo do dotoka slane vode u postrojenje, što uništava mikrobiološke organizme u SBR tankovima:

Milan Zarić

– Čak bi se i sanacija kolektora trebalo da prije odradi, da bismo imali dobar kvalitet otpadne vode, koja dolazi na postrojenje i da sa tehnološkim procesom odradi tretmane, kako bi prečišćena otpadna voda, koja se ispušta u recipient, imala sve ekološke standarde koji se traže, objašnjava Zarić.

Na rivijeri se ne mogu spriječiti neprijatni mirisi, koji dolaze iz šahtova na kolektorskoj mreži:

– Na samoj rivijeri možemo da ublažimo neprijatne mirise ne možemo da ih eliminišemo, zato što postupak snimanja kolektora još nije završen. Očekujemo da će se i to završiti u narednih 20 dana, na osnovu čega će biti urađena Studija izvodljivosti i dobićemo tenderski dokument o vrijednosti toga posla, gdje smatramo da bi to trebalo biti  do 2,5 miliona eura. Ministar ekologije je obećao da će pomoći oko pribavljanja tih sredstava, neophodnih za rekonstrukciju kolektora, kazao je Zarić.

Kritične tačke na kolektoru na rivijeri su, uglavnom poznate, ali nije poznat obim i razmjera oštećenja:

– Svi šahtovi, koji su trebalo da budu betonski, Ćeltikćoglu je zamijenio za plastične. Šahtovi su porozni. Imamo šahtova koji su duboki preko šest metara i ne mogu se nikako zamijeniti drugim. Imamo i spljoštenje cijevi, ne samo u Bijeloj, kod hotela Delfin, već i na drugim lokacijama, što ćemo tek da utvrdimo kada se obavi snimanje cjevovoda do kraja, ukazao je Zarić.

Neke dionice cijevi prolaze i ispod nivoa mora, tako da dolazi do prodora morske vode. Slana voda uništava mikrobiološki svijet i to je osnovna stvar sa kojom  se bore radnici Vodovoda i kanalizacije, koji su zaduženi za postrojenje zajedno sa Društvom za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture u Opštini Herceg Novi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here