Ускоро чишћење подморја на четири локације у Херцег Новом

У организацији Секретаријата за екологију и енергетску ефикасност завршен је други тендер за чишћење подморја у Херцег Новом.

Пријављене су двије фирме за чишћење подморја на четири локације, потврдио је за РТХН Илија Пеулић из Секретаријата за екологију и енергетску ефикасност у Општини Херцег Нови:

Илија Пеулић

– До краја ове недеље ћемо имати која је фирма изабрана за извођача радова на чишћењу подморја. Ове године чистиће се подморје у луци Шквер, ушће ријеке Суторине од моста до мора, увала Росе и дио обале од Хунгест хотел сан ризорта   (Хунгест Хотел Сун ресорт) до ресторана Мимоза.

Процијењена вриједност радова је око 36 000 еура. Средства су обезбијеђена од Европске Уније преко Еко фонда Црне Горе, објашњава Пеулић.

У Секретаријату за екологију и енергетску ефикасност очекују да ће овај дио подморја бити очишћен до средине октобра:

– То ће бити прва фаза радова на чишћењу подморја у Херцег Новом. Сљедећи пројекат ће бити наредне године. Даћемо све од себе, да би сљедеће године могли да добијемо дупло више средстава, а циљ је да очистимо цијели херцегновски акваторијум, као и цијелу ријеку Суторину. Рониоци ће чистити подморје, док ће на други начин бити организовано чишћење корита ријеке Суторине. Кад овај  пројекат буде реализован, циљ је да правимо још два. Један ће бити наставак, да се среде и очисте обале Њивица, ривијере и полуострва Луштица до Крашића и цијелом дужином ријеке Суторине, казао је Пеулић.

Очекују да ће активности на чишћењу подморја на четири локације, кренути за десетак дана. Рок за завршетак радова је 45 дана.

-Највише посла ће бити на Шкверу и на чишћењу ријеке Суторине, гдје се под водом налазе и највеће депоније. Биће ангажовано око осам ронилаца, са бродовима и контејнерима. Предузеће Чистоћа ће обезбиједити контејнере и дизалице, како би уклонили и депоновали отпад који извуку из мора, навео је Пеулић.

Радове на чишћењу подморја, уз подршку Еко фонда организује Општина Херцег Нови и Секретаријат за екологију и енергетску ефикасност.

 

1 ЦОММЕНТ

  1. Предлажем да се посебна пажња посвети акваторијуму плаже „Бијела вила“ некадашњег хотела Бока. Већ деценијама је обичај да се грађевински отпад Шквера баца у море. Тако су и напукле бетонске плоче плаже „Бијела вила“ приликом реновирања плаже завршиле директно са обале у море. Ронио сам ових дана крај „Бијеле виле“. Подморје је у односу на шездесете године прошлог вијека Богу за плакати…
    Најдрастичније је на малој пјешчаној плажи за дјецу. Новонабацани пијесак плаже је ОК, али већ пет метара од обале дјеца газе по џомбастом камењу, напукнутим бетонским плочама одстрањеним са плаже, поломљеним бетонским држачима сунцобрана и осталом грађевинском отпаду. Рањавање и плач дјеце је ту на дневном реду. Било би пожељно да се та плажица очисти одстрањивањем свог тог материјала до дубине од рецимо барем метар и шездесет.
    Хвала на објављивању.

ЛЕАВЕ А РЕПЛY

Плеасе ентер yоур цоммент!
Плеасе ентер yоур наме хере