У организацији Секретаријата за екологију и енергетску ефикасност завршен је други тендер за чишћење подморја у Херцег Новом.
Пријављене су двије фирме за чишћење подморја на четири локације, потврдио је за РТХН Илија Пеулић из Секретаријата за екологију и енергетску ефикасност у Општини Херцег Нови:
– До краја ове недеље ћемо имати која је фирма изабрана за извођача радова на чишћењу подморја. Ове године чистиће се подморје у луци Шквер, ушће ријеке Суторине од моста до мора, увала Росе и дио обале од Хунгест хотел сан ризорта (Hungest Hotel Sun resort) до ресторана Мимоза.
Процијењена вриједност радова је око 36 000 еура. Средства су обезбијеђена од Европске Уније преко Еко фонда Црне Горе, објашњава Пеулић.
У Секретаријату за екологију и енергетску ефикасност очекују да ће овај дио подморја бити очишћен до средине октобра:
– То ће бити прва фаза радова на чишћењу подморја у Херцег Новом. Сљедећи пројекат ће бити наредне године. Даћемо све од себе, да би сљедеће године могли да добијемо дупло више средстава, а циљ је да очистимо цијели херцегновски акваторијум, као и цијелу ријеку Суторину. Рониоци ће чистити подморје, док ће на други начин бити организовано чишћење корита ријеке Суторине. Кад овај пројекат буде реализован, циљ је да правимо још два. Један ће бити наставак, да се среде и очисте обале Њивица, ривијере и полуострва Луштица до Крашића и цијелом дужином ријеке Суторине, казао је Пеулић.
Очекују да ће активности на чишћењу подморја на четири локације, кренути за десетак дана. Рок за завршетак радова је 45 дана.
-Највише посла ће бити на Шкверу и на чишћењу ријеке Суторине, гдје се под водом налазе и највеће депоније. Биће ангажовано око осам ронилаца, са бродовима и контејнерима. Предузеће Чистоћа ће обезбиједити контејнере и дизалице, како би уклонили и депоновали отпад који извуку из мора, навео је Пеулић.
Радове на чишћењу подморја, уз подршку Еко фонда организује Општина Херцег Нови и Секретаријат за екологију и енергетску ефикасност.
Predlažem da se posebna pažnja posveti akvatorijumu plaže „Bijela vila“ nekadašnjeg hotela Boka. Već decenijama je običaj da se građevinski otpad Škvera baca u more. Tako su i napukle betonske ploče plaže „Bijela vila“ prilikom renoviranja plaže završile direktno sa obale u more. Ronio sam ovih dana kraj „Bijele vile“. Podmorje je u odnosu na šezdesete godine prošlog vijeka Bogu za plakati…
Najdrastičnije je na maloj pješčanoj plaži za djecu. Novonabacani pijesak plaže je OK, ali već pet metara od obale djeca gaze po džombastom kamenju, napuknutim betonskim pločama odstranjenim sa plaže, polomljenim betonskim držačima suncobrana i ostalom građevinskom otpadu. Ranjavanje i plač djece je tu na dnevnom redu. Bilo bi poželjno da se ta plažica očisti odstranjivanjem svog tog materijala do dubine od recimo barem metar i šezdeset.
Hvala na objavljivanju.