Zbog tropske temperature, koja se danas popela do 40 stepeni celzijusa iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju izdat je crveni meteo alarm, kao najviši stepen upozorenja.
Uz veoma visoke temperature, prisutna je i visoka vlažnost vazduha, što predstavlja rizik po zdravlje djece, ali i odraslih, zbog čega je nužno pridržavati se opštih preporuka, upozorava ljekar Jovan Raičević.
– To znači da male bebe u prvoj godini ne idu na plažu, a da se svakako djeca u svim uzrastima ne izlažu jakom suncu i ljetnim mjesecima, bez obzira kolike su temperature napolju. To je nešto čega bi se generalno trebalo pridržavati. Postoje i druge opšte preporuke, da se uzima dosta tečnosti, jer se u ovim danima pojačano znoji, da bi se oslobodili toplote, a na taj način postoji rizik od dehidracije – navodi on.
Kako za djecu, tako i za odrasle, preporuka je da ovih dana ne izlaze napolje tokom perioda najintezivnijeg sunčanog zračenja, kada je i najviša temperatura.
– To povećava rizik od toplotnog udara, pogotovo jer je vlažnost vazduha visoka. Toplotni udar je situacija kada organizam više ne može da sprovodi normalnu termoregulaciju, odnosno ne može da se oslobodi viška toplote, pa dolazi do porasta tjelesne temperature. To može ozbiljno da ugrozi zdravlje – upozorava Raičević.
Ovakve vremenske prilike predstavljaju rizik čak i za zdrav organizam, zbog čega bi hronični bolesnici morali tokom ovog perioda da izbegavaju izlazak. Raičević preporučuje boravak kod kuće, eventualno u klimatizovanim prostorijama, ako postoji mogućnost.
Međutim, za one koji rade i moraju napolje u najtoplijem periodu, postoje određene preporuke kojih bi se trebalo pridržavati.
– Za te osobe važno je da nose odgovarajuću odjeću, koja će ih zaštititi od sunčevog zračenja, ali koja mora biti od prirodnih materijala, kako bi omogućila da koža normalno diše, odnosno da znoj isparava, jer je to glavni mehanizam hlađenja organizma. Bilo kakva odjeća koja nije adekvatna i ne dozvoljava da voda sa kože isparava, može da poveća rizik od toplotnog udara – priča Raičević.
U posebnom riziku su osobe koje pate od kardiovaskularnih oboljenja, jer njihovo srce radi pod povećanim naporom i u mirovanju.
– Situacija sa jako visokim temperaturama, gdje dolazi do širenja krvnih sudova, dodatno opterećuje srce i zahtjeva da baš ono radi pojačano i otežano. U suštini osobe koje imaju ozbiljna kardiovaskularna oboljenja zaista ovih dana ne bi trebalo da izlaze. Idealno je da miruju kod kuće čitav dan, eventualno borave u klimatizovanoj prostoriji i uzimaju dovoljno tečnosti – preporučuje Raičević.
Starija djeca bi, takođe, trebalo da izbjegavaju odlazak na plažu tokom najtoplijeg dijela dana, kao i kada su najveće gužve, što je dobro i za zaštitu od infekcije, navodi Raičević. Za preventivu korisno je uzeti probiotike ili odlaziti na plažu u ranim jutarnjim satima, kada je more najčistije.