Упозорење: Повећан ризик од топлотног удара

Због тропске температуре, која се данас попела до 40 степени целзијуса из Завода за хидрометеорологију и сеизмологију издат је црвени метео аларм, као највиши степен упозорења.

Уз веома високе температуре, присутна је и висока влажност ваздуха, што представља ризик по здравље дјеце, али и одраслих, због чега је нужно придржавати се општих препорука, упозорава љекар Јован Раичевић.

Рајко Раичевић, љекар

– То значи да мале бебе у првој години не иду на плажу, а да се свакако дјеца у свим узрастима не излажу јаком сунцу и љетним мјесецима, без обзира колике су температуре напољу. То је нешто чега би се генерално требало придржавати. Постоје и друге опште препоруке, да се узима доста течности, јер се у овим данима појачано зноји, да би се ослободили топлоте, а на тај начин постоји ризик од дехидрације – наводи он.

Како за дјецу, тако и за одрасле, препорука је да ових дана не излазе напоље током периода најинтезивнијег сунчаног зрачења, када је и највиша температура.

– То повећава ризик од топлотног удара, поготово јер је влажност ваздуха висока. Топлотни удар је ситуација када организам више не може да спроводи нормалну терморегулацију, односно не може да се ослободи вишка топлоте, па долази до пораста тјелесне температуре. То може озбиљно да угрози здравље – упозорава Раичевић.

Овакве временске прилике представљају ризик чак и за здрав организам, због чега би хронични болесници морали током овог периода да избегавају излазак. Раичевић препоручује боравак код куће, евентуално у климатизованим просторијама, ако постоји могућност.

Међутим, за оне који раде и морају напоље у најтоплијем периоду, постоје одређене препоруке којих би се требало придржавати.

– За те особе важно је да носе одговарајућу одјећу, која ће их заштитити од сунчевог  зрачења, али која мора бити од природних материјала, како би омогућила да кожа нормално дише, односно да зној испарава, јер је то главни механизам хлађења организма. Било каква одјећа која није адекватна и не дозвољава да вода са коже испарава, може да повећа ризик од топлотног удара – прича Раичевић.

У посебном ризику су особе које пате од кардиоваскуларних обољења, јер њихово срце ради под повећаним напором и у мировању.

– Ситуација са јако високим температурама, гдје долази до ширења крвних судова, додатно оптерећује срце и захтјева да баш оно ради појачано и отежано. У суштини особе које имају озбиљна кардиоваскуларна обољења заиста ових дана не би требало да излазе. Идеално је да мирују код куће читав дан, евентуално бораве у климатизованој просторији и узимају довољно течности – препоручује Раичевић.

Старија дјеца би, такође, требало да избјегавају одлазак на плажу током најтоплијег дијела дана, као и када су највеће гужве, што је добро и за заштиту од инфекције, наводи Раичевић. За превентиву корисно је узети пробиотике или одлазити на плажу у раним јутарњим сатима, када је море најчистије.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here