На иницијативу Одсјека за здравствену заштиту биља Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, уз подршку Европске Комисије одржана је ТАИЕX радионица мониторинга и контролних мјера кинеске стрижибубе (ТАИЕX Wорксхоп он оффициал сурвеy анд цонтрол меасурес оф Аноплопхора цхиненсис).
На радионици је од стране експерата истакнуто је едукација свих субјеката у ланцу чија је дјелатност повезана са биљем веома важна, јер су знаци присуства кинеске стрижибубе на биљкама понекад практично непримјетни и може се десити да се знаци присуства појаве тек у каснијој фази када ларва у основи стабла или коријену порасте и активно крене са исхраном, када се може уочити пиљевина у основи коријена па чак и излазак одраслог облика инсекта (имаго). Узимајући у обзир наведено, веома је важно да након извршене фитосанитарне контроле на увозу од стране фитосанитарних инспектора, одговорна лица за здравље биља запослена код увозника, као и лица која су на други начин у контакту са биљем као што су лица одговорна за одржавање градских зеленила, врше редовне визуелне прегледе у складиштима, продајним просторима и јавним површинама, како би се благовремено открила евентуална изненадна појава кинеске стрижибубе, а све у циљу ефикасног спровођења фитосанитарних мјера и спријечавања даљег ширења.
Експерти су пренијели хрватска искуства у спровођењу захтјевних мјера искорјењивања овог штетног организма, који је проузроковао велике штете и велика финансијска средства за спровођење фитосанитарних мјера, као и изазове које су имали током имплементације а са којима се и данас сусријећу на приморју и централном дијелу Хрватске.
Као полифагна врста, Аноплопхора цхиненсис напада велики број биљних врста из више од 30 фамилија, доводи до њиховог сушења, проузрокујући огромне економске штете.
Биљке домаћини су биљке за садњу, чији пречник стабла или коријеновог врата на најдебљем дијелу износи 1 центиметар или више, Ацер спп . (јавор), Аесцулус хиппоцаста- нум (дивљи кестен), Алнус спп. (јова, јоха), Бетула спп. (бреза), Царпинус спп. (граб), Цхаеномелес спп. (украсно биље „јапанске дуње“), Цитрус спп. (цитруси-агруми), Цорнус спп. (дријен), Цорyлус спп. (лијеска, љешник), Цотонеастер спп. (украсно биље „дуњарица“), Цратаегус спп. (дуње), Црyптомериа спп. (украсно биље јапанска криптомерија), Фагус спп. (буква), Фицус спп. (фикус), Хибисцус спп. (хибискус), Лагерстроемиа спп. (украсно биље „индијски јоргован“ „индијска ружа“), Малус спп. (јабуке), Мелиа спп. (мелија), Морус спп. (дуд, мурва), Острyа спп.(граб), Парротиа спп. (пароција), Пхотиниа спп. (фотинија), Платанус спп. (платан), Популус спп. (тополе), Прунус лауроцерасус (украсно биље ловорвишња), Пyрус спп. (крушке), Роса спп. (руже), Салиx спп. (врба), Улмус спп. (бријест) и Вацциниум цорyмбосум (боровница).
Додатне информације на:
https://www.gov.me/clanak/informativna-brosura-o-stetnom-organizmu-anoplophora-chinensis