Upotreba zimskih guma nije obavezna, ali je poželjna na primorju

Zakonom o bezbjednosti saobraćaja, odnosno Naredbom o vremenskom periodu i putu odnosno djelovima puta na kojima je obavezna upotreba zimske opreme, propisano je da u periodu od 15. novembra do 1. aprila sva vozila koja učestvuju u saobraćaju, za vrijeme zimskih uslova, moraju na svim točkovima imati pneumatike za zimsku upotrebu. Ova vrsta guma ima šaru minimalne dubine četiri milimetra.

Kako je za RTHN objasnio komandir stanice policije Centra bezbjednosti Herceg Novi, Ljubiša Rovčanin, zimsku uslovi podrazumijevaju sniježne padavine, odnosno pojavu snijega, leda i poledice na kolovozu.

Komandir stanice policije Centra bezbjednosti Herceg Novi, Ljubiša Rovčanin

– Naredbom su pobrojani svi putevi na kojima je obavezna upotreba zimskih pneumatika u navedenom periodu, bez obzira da li se radi o zimskim uslovima ili ne. Na ostalim putevima i ulicama primorskih gradova, Podgorice i tako dalje, koje nisu tretirane ovom Naredbom, u slučaju da ne vladaju zimski uslovi, nije obavezna – navodi on.

Rovčanin pojašljava da zimski penumatici nisu karakteristični samo po dizajnu, odnosno dubini šare, već i po sastavu.

– Projektovani su tako da se na niskim temperaturama ponašaju drugačije u odnosu na ljetnje pneumatike, da trakcija, odnosno prijanjanje na podlogu bude što veća. Te su gume mekše, samim tim trakcija je veća i izraženija u odnosu na ljetnje pneumatike, tako da je upravljanje vozilom lakše, bilo u uslovima normalnog upravljanja, bilo u situaciji naglog zaustavljanja – objasnio je Rovčanin.

Na putevima tretiranim Naredbom, uz zimske gume, obavezno je posjednovanje lanaca.

Rovčanin preporučuje da vlasnici na vozila stavljaju nove pneumatike, odnosno da izbjegavaju kupovinu polovnih, jer, kako je kazao, svako ulaganje u bezbjednost višestruko se isplati.

– Polovni zimski pneumatici će nas privući dubunom šare, koja je često preko četiri milimetra. Kupac će obratiti pažnju na neka vidna oštećenja, ali na tom pneumatiku mogu biti oštećenja koja nisu vidna. Unutrašnja oštećenja nastala su od nekih udarnih ruba, čestih udara o ivičnjak i slično. Na polovnim pneumaticima često dolazi i do neravnomjernog trošenja gazećeg sloja, što predstavlja problem u slučaju zaustavljanja – kazao je on.

U slučaju putovanja u zimske centre Rovčanin preporučuje provjeru rashladne tečnosti u vozilu, zatim tečnost za pranje vjetrobranskog stakla i imati je u rezervi, premazati kedere na vratima i metlice brisača glicerinom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here