Унија послодаваца Црне Горе: На законски начин да се уреди рад трговина недељом

Фото: илустрација

Предлог измјена Закона о трговини којим би се омогућио рад недјељом током пет сезонских мјесеци годишње а који је договорен у априлу 2023. године између социјалних партнера – Владе, послодаваца и синдиката није добио политичку подршку па и су ове сезоне туристе дочекале затворене продавнице недељом и празником.

Предлог је био да се омогући недељни рад трговинама од јуна до септембра, и од децембра до фебруара, када би запослени имали 80 одсто веће дневнице и слободан дан прве наредне суботе.

Предсједник Уније послодаваца Црне Горе Слободан Микавица, гостујући у Новском јутру на РТХН, казао је да је потребно  изнаћи  начин да се уведе радна недеља, која би била прихватљива радницима у трговини.

Слободан Микавица

– Жељели су да се та област уреди на законски начин, да се злоупотребе према радницима елиминишу, да се рад недељом адекватно надокнади у финансијском смислу и у виду слободног дана. Нерадна недеља је уведена 2019. године. Било је злоупотреба и потребно је то ријешити на другачији начин, навео је Микавица.

Микавица је навео шта су од увођења нових рјешења Закона о трговини  2019. године, социјални партнери урадили:

– Свјесни проблема због нерадне недеље, посебно у туристичкој сезони, приступили смо преговорима, разговорима, дошли смо до одређених компромиса. Радници који нису користили тај слободни дан, а евентуално би радили  недељом, они би имали право, према договору Уније послодаваца и синдиката да добију сљедећи викенд, у суботу. У том случају спојили би суботу и недељу и имали би слободна два везана дана, оцјењује Микавица.

Радници који би радили недељом имали би додатну мотивацију у финансијској надокнади.

– Јер смо, општим колективним уговором, предвидјели да рад недељом буде, 80 одсто увећан. Уколико је то и прековремени рад, онда је то увећање за још 40 одсто, што је једна озбиљна надокнада, уколико радник не искористи право на слободан дан те сљедеће суботе. То је једна од мотивација, да се ријеши овај проблем, објашњава Микавица.

Увођење радне недеље, по условима, који би одговарали радницима у трговини, по ријечима Микавице, било би значајно за туристичку привреду.

– Трговина је пратећи дио туристичке понуде као доминантне привредне гране. То је мјера која је прихватљива са становишта једнакости и свих привредника који обављају трговинску дјелатност. Имамо ситуацију да не раде тржни центри и продавнице у континуитету од три до четири дана, када се недеља споји са прзаником, што је неприхватљиво. У Италији законом је одређено да трговина не може да не ради дуже од два дана. Код нас је у просјеку посјета туриста од два и по дана, у Хрватској је пет и то је мало. Имали смо некада много већи број пројечних дана, борава туриста у Црној Гори, оцјењује Микавица.

Он сматра да би многи грађани жељели да виде и одређене брендове у Црној Гори.

-Хотелски комплекси су били у преговорима са многим познатим робним маркама. Када су представници тих брендова, сазнали да недељом не могу да раде, изгубили су интересовање за наше тржиште. Отприлике око 50 одсто промета тих  великих компанија се обавља суботом и недељом, казао је Микавица и оцијенио да и радници у другим дјелатностима, попут пекара, раде ноћу и дању а радно вријеме се не штити као радницима у трговини.

Он је истакао да ни у земљама у окружењу нису недеље нерадне и да  тада остварују највећи промет.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here