ULJP: Obveznici do novembra da plate porez za ovu godinu, u pripremi nacrt o otpisu kamata na poreski dug

Ovih dana na adrese građana i pravnih lica stižu poreska rješenja. Zbog  tenderske procedure kasnila je distribucija poreskih rješenja posredstvom pošte. Neki poreski obveznici još nisu primili rješenja, koja im dostavlja Lokalna uprava javnih prihoda.

Veliki broj građana i pravnih lica savjesno izvršavaju svoju građansku dužnost, plaćanja poreza. Postoji i druga strana, da pojedini  obveznici  kasne sa plaćanjem poreza, ali kasnila je i podjela rješenja, ocijenio je gostujući na RTHN  v.d. direktor Uprave lokalnih javnih prihoda Milovan Baždar.

Milovan Baždar

– Poresko rješenje se obično ispostavlja u maju i junu, a ove godine se kasnilo. Sva rješenja se na osnovu prijava generišu, odnosno, obrade kroz našu bazu podataka, u okviru postojećeg softvera i ona su spremna za štampanje već krajem aprila, podsjeća Baždar.

Baždar objašnjava da je ove godine kasnila isporuka rješenja zbog tendera,koji je poreska uprava prema zakonu, obavezna da raspiše za dobavljača za distribuciju  poreskih rješenja:

– Iako je pošta do sada uvijek to radila i ima sve mogućnosti da dobro odradi posao, trebalo se izaći na tender, čija procedura traje nekoliko mjeseci. To je i bio razlog što se rasteglo do početka distribucije rješenja, a i kod pošte je bilo problema, očekivali smo da će obaviti brže. Jedan broj rješenja nije dostavljen prema poreskim obveznicima. To nam predstavlja problem, naveo je Baždar.

Poreski obveznici navedene iznose u rješenju, plaćaju u dva dijela:

– Prvi dio duga građani i pravna lica plaćaju u roku 15 dana, nakon što se dobije poresko rješenje. Drugi dio plaćaju do prvog novembra. Krajem prošle godine prvi put smo izdali prinudna rješenja. Obradili smo kroz naš softver i izlistali rješenja o prinudnoj naplati, za sve one koji su imali neizmireni dug u cijelosti, ili dio duga, koji se odnosio na prošlu 2023. godinu, napominje Baždar.

On podsjeća da ranije nije bio kontinuitet da se na kraju godine izdaju prinudna rješenja za tekuću godinu ili iz prethodnog perioda:

– Ovog puta se u ime te ažurnosti i potrebe da postignemo kontinuitet, u smislu zakonom propisane obaveze, izdajemo ta rješenja o prinudnoj naplati, godinu za godinu. Na kraju i ove godine izdaćemo prinudna rješenja za sve poreske obveznike, koji nisu ispunili tu obavezu za 2024. godinu i doći će im rješenje o prinudnoj naplati. Kasnije će  i za sve one, koji imaju zaostatke iz prethodnog perioda, stizati rješenja o prinudnoj naplati, pojašnjava on.

Baždar poziva poreske obveznike, ukoliko imaju poteškoće u dinamici i izmirenju obaveza, da dođu u Upravu lokalnih javnih prihoda da zajedno razmotre mogućnosti i sačine sporazum, kako bi se omogućilo plaćanje u ratama zaostalih poreskih dugova. Kada se potpiše sporazum kamate se zamrzavaju.

– Brojnim subjektima su se kamate polako kumulirale i došli su do toga da pored izmirene glavnice, ostaju kamate. To nije moglo da se drugačije riješava, shodno važećim propisima. Uprava kao organ je imala predlog da se donese interna odluka, da svima koji su spremni potpisati sporazum, ili izmiriti glavnicu u cijelosti, da se kamate mogu da otpišu. Na posljednjoj sjednici Skupštine Crne Gore usvojen je, pored niza drugih izmjena i dopuna poreskih zakona, i Zakon o otpisu kamata na dospjela poreska dugovanja. Taj zakon predviđa i da opštine mogu donijeti vlastite odluke koje će na sličan način, riješiti pitanja otpisa kamata, za dospjela poreska dugovanja lokalna,odnosno, koja su u nadležnosti Uprave lokalnih javnih prihoda, objašnjava Baždar.

On dodaje da Zakon važi od 1. januara 2025. godine, a na lokalu  će važiti od momenta usvajanja odluke na lokalnom nivou. Mi već pripremamo nacrt te Odluke i vjerujem da će  biti donesena već u januaru, ili februaru. Građani će moći  da u roku 60 dana od stupanja na snagu zakona, da izmire glavnicu poresko duga i zatraže da im se kamate na dospjelo dugovanje otpišu, što  je stimulativno za građane i pravna lica.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here