Školski čas tajaće 30 minuta do kraja nastavne godine, dok je veoma moguće da u maju, ako ne i ranije, bude ukinuta odluka o obaveznom nošenju maski u školama, kazao je dr Igor Galić, direktor Instituta za javno zdravlje gostujući u „Kutku uživo“ Udruženja Roditelji.
Dvije teme su se iskristalisale kao najvažnije u razgovoru roditelja sa dr Galićem, a to je dužina trajanja časa i ukidanje obaveznog nošenja maske. Kako za RTHN objašnjava Kristina Mihailović, predsjednica Udruženja Roditelji, prema sadašnjim informacijama djeca i nastavnici će nositi maske do maja.
– Rečeno je da ukoliko trendovi i brojke budu kao i sada, u padu, za očekivati je da nošenje maski bude ukinuto tokom maja. Do tada ima još dosta vremena, a s obzirom na to kakve su realne brojke vezano za epidemiju, realno je bilo očekivati da će odluku ukinuti ranije. Moguće je i da ne mogu da predvide sve ono što prati epidemiju i za neki duži period daju tačne informacije, tako da ostaje mogućnost da se sve to bude i drugačije, kazala je Mihailović.
Roditelji su iskoristili i da pitaju koliko su djeca ko će biti odgovoran ako se ispostavi da je nošenje maski štetno uticalo na rast i razvoj djece.
– Dr Galić je ukazao da oni kao tim, jer je devet ljekara bilo u radnoj grupi koja je donosila odluke, zajedno sa drugim institucijama, su ti koji će snositi odgovoprnost ukoliko neko smatra da odgovornost treba da se snosi, prenosi Mihailović.
Dužina časa ostaje 30 minuta, zato što je kratko vrijeme da se do kraja nastavne godine škole koje su prebukirane preorjentišu na čas od 45 minuta.
– Bilo je za očekivati da se škole vrate u normalni tok organizacije nastave, a ne da budu poslednje koje će to uraditi. Poruka dr Galića je bila da se teško može desiti da se dužina časa vrati na 45 minuta. Roditeljima je indirektno poručeno da je to sada teško organizovati jer je malo vremena ostalo do kraja nastavne godine, da bi to bilo komplikovano i za škole. To smo i pretpostavili jer jedan dio škola ima problem sa prebukiranošću pa je teško da se u kratkom roku, a s obzirom na to da nemaju rezervnu varijantu ili model za brzu reakciju, organizuju, kazala je Mihailović.
Dr Galić je još jednom objasnio da je ovakav model nastave bio jedino rješenje kako djeca ne bi morala da znanje stiču onlajn.