Удружење бораца доставило амандмане на предложене измјене Закона о борачкој и инвалидској заштити

Радан Николић, Фото: ПР центар

Корисници борачке и инвалидске заштите огорчени су на текст Предлога закона о измјенама и допунама Закона о борачкој и инвалидској заштити (Предлог ЗОБИЗ) и захтијевају од Удружење бораца ратова од 1990. године Црне Горе (Удружење бораца) да организује протестно окупљање испред Скупштине Црне Горе 21. фебруара 2025. године када ће се Предлог ЗОБИЗ наћи на дневном реду сједнице Скупштине.

-Удружење бораца дијели њихов став и зато је, у форми нацрта шест амандмана, доставило Влади Црне Горе и посланичким клубовима актуелне скупштинске већине примједбе на текст Предлога закона и важећи ЗОБИЗ уз замолницу да их одговорно размотре и подрже.

Подсјећамо да је Влада Црне Горе 28. децембра 2024. године утврдила Предлог закона без спровођења обавезне јавне расправе прописане чланом 52 Закона о државној управи, а није ни испунила обавезу да, у том случју, уз Предлог закона достави разлоге за изостанак расправе, наведено је у саопштењу Удружења бораца које потписује предсједник Радан Николић.

Како наводи, од самог почетка рада ресорног министарства на Предлогу закона  имају крајње нетранспарентни рад анонимне експертске групе, која је свој рад практично свела на увођењу у Предлог закона института цивилна жртва рата коју дефинише као “држављанина Црне Горе који је, као цивилно лице, погинуо или нестао током оружаних сукоба на простору бивше Социјалистичке Федеративне Републике Југославије послије 17. августа 1990. године”.

-Са друге стране, мада је то био приоритетни циљ измјена ЗОБИЗ, рад експертске групе на побољшању материјалног статуса постојћих корисника Предлогом ЗОБИЗ сведен је на увредљиво, узгредно увећање процената за обрачун личне инвалиднине од ИИ закључно са X групом инвалидитета за 3% (члан 11); увећање процента за одређивање породичне инвалиднине за 5% (члан 14); и утврђивање основа за одређивање мјесечних примања у износу од 850 еура, мада је просјек мјесечних нето зарада у другом полугодишту 2024. године износио 923 еура, наводе у саопштењу.

Нацртом амандмана Удружења бораца, како кажу,  проценти за одређивање свих категорија новчаних примања аналитично су увећани у проценту прихватљивом и за предлагача закона и за кориснике, а амандманом 1 као основ за одређивање мјесечних примања предложен је износ просјечне мјесечне зараде без пореза и доприноса у Црној Гори за мјесец који два мјесеца претходи мјесецу у коме се остварује право, чиме се обезбјеђује приоритетни циљ да висина примања корисника прати висину просјечне нето зараде.

-У Министарству социјалног старања, бриге о породици и демографије 28. јануара одржан је састанак министра Дамира Гутића са њему блиским “члановима породица цивилних жртава рата и представницима НВО” на коме је “договорено да Влада преузме обавезу за једнократно обештећење породица цивилних жртава рата ” и “наглашена потребу за прецизирањем статуса цивилних жртава рата” како црногорско држављанство не би било сметња за остваривање  права њихових породица.

Невјеровтно. На путу за Европску унију Црна Гора прихвата одговорност за страдање цивилних жртава рата и на својој и на територији сусједних држава и обештећење, уз друге материјалне погодности, чланова њихових породица повлашћујући их у односу на породице палих бораца, ратне војне инвалиде и друге кориснике борачке и инвалидске заштите који на рубу егзистенције пкушавају да сачувају достојансто у очекивању закона који ће их заштитити. А док пишемо ово саопштење министар Гутић не помињући ни једном ријечју ни њих ни њихова права, у обраћању јавности хвали се својим заслугама за породице цивилних жртава рата, закључује Николић у саопштењу.