Udruženje boraca dostavilo amandmane na predložene izmjene Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti

Радан Николић, Фото: ПР центар

Korisnici boračke i invalidske zaštite ogorčeni su na tekst Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti (Predlog ZOBIZ) i zahtijevaju od Udruženje boraca ratova od 1990. godine Crne Gore (Udruženje boraca) da organizuje protestno okupljanje ispred Skupštine Crne Gore 21. februara 2025. godine kada će se Predlog ZOBIZ naći na dnevnom redu sjednice Skupštine.

-Udruženje boraca dijeli njihov stav i zato je, u formi nacrta šest amandmana, dostavilo Vladi Crne Gore i poslaničkim klubovima aktuelne skupštinske većine primjedbe na tekst Predloga zakona i važeći ZOBIZ uz zamolnicu da ih odgovorno razmotre i podrže.

Podsjećamo da je Vlada Crne Gore 28. decembra 2024. godine utvrdila Predlog zakona bez sprovođenja obavezne javne rasprave propisane članom 52 Zakona o državnoj upravi, a nije ni ispunila obavezu da, u tom slučju, uz Predlog zakona dostavi razloge za izostanak rasprave, navedeno je u saopštenju Udruženja boraca koje potpisuje predsjednik Radan Nikolić.

Kako navodi, od samog početka rada resornog ministarstva na Predlogu zakona  imaju krajnje netransparentni rad anonimne ekspertske grupe, koja je svoj rad praktično svela na uvođenju u Predlog zakona instituta civilna žrtva rata koju definiše kao “državljanina Crne Gore koji je, kao civilno lice, poginuo ili nestao tokom oružanih sukoba na prostoru bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije poslije 17. avgusta 1990. godine”.

-Sa druge strane, mada je to bio prioritetni cilj izmjena ZOBIZ, rad ekspertske grupe na poboljšanju materijalnog statusa postojćih korisnika Predlogom ZOBIZ sveden je na uvredljivo, uzgredno uvećanje procenata za obračun lične invalidnine od II zaključno sa X grupom invaliditeta za 3% (član 11); uvećanje procenta za određivanje porodične invalidnine za 5% (član 14); i utvrđivanje osnova za određivanje mjesečnih primanja u iznosu od 850 eura, mada je prosjek mjesečnih neto zarada u drugom polugodištu 2024. godine iznosio 923 eura, navode u saopštenju.

Nacrtom amandmana Udruženja boraca, kako kažu,  procenti za određivanje svih kategorija novčanih primanja analitično su uvećani u procentu prihvatljivom i za predlagača zakona i za korisnike, a amandmanom 1 kao osnov za određivanje mjesečnih primanja predložen je iznos prosječne mjesečne zarade bez poreza i doprinosa u Crnoj Gori za mjesec koji dva mjeseca prethodi mjesecu u kome se ostvaruje pravo, čime se obezbjeđuje prioritetni cilj da visina primanja korisnika prati visinu prosječne neto zarade.

-U Ministarstvu socijalnog staranja, brige o porodici i demografije 28. januara održan je sastanak ministra Damira Gutića sa njemu bliskim “članovima porodica civilnih žrtava rata i predstavnicima NVO” na kome je “dogovoreno da Vlada preuzme obavezu za jednokratno obeštećenje porodica civilnih žrtava rata ” i “naglašena potrebu za preciziranjem statusa civilnih žrtava rata” kako crnogorsko državljanstvo ne bi bilo smetnja za ostvarivanje  prava njihovih porodica.

Nevjerovtno. Na putu za Evropsku uniju Crna Gora prihvata odgovornost za stradanje civilnih žrtava rata i na svojoj i na teritoriji susjednih država i obeštećenje, uz druge materijalne pogodnosti, članova njihovih porodica povlašćujući ih u odnosu na porodice palih boraca, ratne vojne invalide i druge korisnike boračke i invalidske zaštite koji na rubu egzistencije pkušavaju da sačuvaju dostojansto u očekivanju zakona koji će ih zaštititi. A dok pišemo ovo saopštenje ministar Gutić ne pominjući ni jednom riječju ni njih ni njihova prava, u obraćanju javnosti hvali se svojim zaslugama za porodice civilnih žrtava rata, zaključuje Nikolić u saopštenju.