У оквиру пројекта „Flood and fire“ данас је у ватрогасну станицу у Мељинама стигао нови намјештај за канцеларије, као и за дежурану, која ће постати савремени комуникациони центар. По завршетку монтаже намјештаја просторије ће бити опремљене и новим рачунарима.
Осим просторијe за дневни боравак, како прича за РТХН командир Службе заштите и спасавања, Златко Ћировић, опрема стиже и за друге просторије.
– Биће опремљене дежурана за боравак ватрогасаца и канцеларије. Ушли смо реализацију опремања Ватрогасног дома намјештајем. У догледно вријеме те активности биће проширене и на ватрогасну опрему, тако да ће Служба у наредном периоду бити још боље опремљена да одговори на све изазове који су пред нама – наводи он.
Нови комуникациони центар налазиће се у дежурани, а одговараће потребама пројекта „Flood and fire“, истиче менаџер пројекта, Јован Суботић из Секретаријата за друштвене дјелатности и међународну сарадњу.
– Суштина овог пројекта је рана детекција катастрофа, као што су пожари и поплаве и брза реакција тимова. Сви подаци коју буду стизали са дрона, као и са дронова наших партнерских општина, сливаће се у систем који се сада састоји од нових компјузера и опреме у дежурани и имаћемо прилику да што брже реагујемо, односно да заштитимо људске животе и имовину – објашњава он.
Суботић подсјећа да су у току убрзане активности у реализацији пројеката који су усмјерени на оснаживање Службе заштите и спасавања.
– Прошле седмице смо свједочили семинару, теоретској обуци и фантастичној вјежби служби заштите четири општине, јуче смо преко пројекта „Resilient Border“ обезбједили специјално ватрогасно возило, а данас је наша Служба опремљена новим намјештајем, новим компјутерима, софтвером, телевизором и тако даље – наводи Суботић.
Колико је важно обнављање опреме као и сама улога Службе заштите и спасавања код поплава показује примјер у Зеленици, гдје је оштећена једна пумпа, информише командир Ћировић.
– Чекамо процјену штете, која ће бити значајна, вјероватно пар хиљада еура. Имали смо штете током ових интервенција, а осим испумпавања, Служба је радила и на обезбјеђивању угрожених објеката. Припадници су врећама са пијеском покушавали да заштите објекте у што већој мјери – прича Ћировић.
Сматра да је у Зеленици проблем који мора да ријеши грађевиснка струка, јер је потребно прошрити корито потока који води ка мору.
До завршетка пројекта „Flood and fire“ Служба заштите добиће још два специјална ватрогасна возила.