Sekretarijat za kulturu i obrazovanje Opštine Herceg Novi priprema Lokalni akcioni plan za mlade za 2024. godinu, koji je predviđen Nacionalnom strategijom za period od 2023. do 2027. Tim povodom objavljen je javni poziv zainteresovanim nevladinim organizacijama na području opštine Herceg Novi za predlaganje predstavnika za učešće u radnoj grupi povodom izrade ovog dokumenta.
Kako navodi sekretarka za kulturu i obrazovanje Ana Zambelić Pištalo, za kreiranje Lokalnog plana biće formirano radni tijelo, u čijem sastavu će, između ostalih, biti i predstavnici nevladinog sektora koji se bave omladinskom politikom.
– Biće naravno i predstavnici vaspitno-obrazovnih ustanova, obavezno predstavnici mladih, zatim Centra za socijalni rad, MUP-a i svih onih, koji u svakodnevnom radu i strateškim dokumentima u obavezi su da urade sve što je u njihovoj nadlženosti i moći, ali i više od toga, kako bi mladima Herceg Novi bio grad u kojem će moći da žive, stvaraju budućnost, i ako odu iz njega u nekom periodu da se školuju, da mu se radosno vraćaju, znajući da ovdje postoje servisi koji su upravo usmjereni na njih – navodi ona.
Za pripremu Lokalnog akcionig plana sprovedena su određena istraživanja u oblastima omladinske politike. Pištalo podsjeća da je Sekretarijat završio istraživanje kulturnih praksi i potreba mladih od 13 do 29 godina.
– U saradnji sa UNDP-om sprovedeno je istraživanje u svim lokalnim samoupravama, koje se tiče potreba mladih, pa je poseban segment posvećen našim najmlađim sugrađanima. U tom istraživanju, pored Sekretarijata za kulturu i obrazovenje, smjernice, odgovore i iskustva dali su i predstavnici mladih, zatim vaspitno-obrazovnih ustanova, Centra za socijalni rad, Zavoda za zapošljavanje, tako da već sada imamo određeno polazište – priča Pištalo.
Posebnu važnost za kreiranje Akcionog plana imaće rezultati istraživanja UNICEF-a, koje je sa posebnog aspekta bilo usmjereno na sagledavanje potreba mladih koje se tiču obrazovanja.
– Govorimo o kvalitetnom obrazovanju, zasnovanom na trudu i pravim vrijednostima, a ne nikako na lažnim diplomama i lažnom sistemu vrijednosti. Svi oni koji se bave javnim politikama, treba upravo na tome da insistiraju, jer u suprotnom ne ostavljamo prostor mladima da ulažu u sebe, ostanu u ovoj državi i da stvaraju javne politike u narednom periodu i za sve one koji dolaze nakon njih – ističe Pištalo.
Nacionalna strategija za mlade usvojena je tek 19. oktobra, lokalna uprava za kreiranje nacrta Akcionog plana za mlade ima vremena svega do kraja godine, a predstavnici NVO sektora imaju rok do 5. decembra da se prijave na javni poziv.