Povodom Dana dodjele Nobelove nagrade u SMŠ „Ivan Goran Kovačić“ organizovan je javni čas, a učenici su dobili priliku da pokažu znanje i vještine kojima su ovladali tokom školovanja.
Bitno je đake od najranijeg doba uputiti na važnost prirodnih nauka, kao i na Alfreda Nobela i nagradu koja se, između ostalog, dodjeljuje za dostignuća na polju fizike, hemije i medicine, kaže profesorica hemije Saša Vuletić.
– Drago mi je što sam tri godine dio ovoga dana koji je za nas veoma značajan, zbog toga što promovišemo prirodne nauke i kod djece uspjevamo da probudimo ljubav prema prirodnim naukama i prema eksperimentima, da budu malo aktivniji i svestraniji i da daju svoj doprinos u svemu što je značajno za nas. Nobel, njegov dan i njegova nagrada su veoma značajni i nose težinu i to treba nekako opravdati i dati svoj doprinos da ima još veći smisao nego što je imala kada je ustanovljena ta nagrada. Meni je drago što svake godine imamo sve bolju saradnju sa upravom škole i sa lokalnom zajednicom. Ove godine smo izašli iz okvira naše škole pa tako imamo učenike iz Hemijske sekcije Osnovne škole “Dašo Pavičić”i drago nam je što imamo saradnju sa nastavnicima osnovne škole, da pošalju svoje đake da vide šta ih čeka nakon osnovne škole i osnovnog obrazovanja, kaže Vuletić.
Javni čas bio je posvećen upravo poljskoj fizičarki Mariji Kiri i švedskom hemičaru Alfredu Nobelu, a učenici su imali priliku da učestvuju u različitim eksperimentima o kojima su do sada samo teorijski učili na časovima.
-Pokušavamo da sve što na nastavi objašnjavamo iz hemije i biologije i ono što obično pričamo pokažemo praktično i oni tako najbolje zapamte i sve ovo što oni ovdje izvode već su prošli sa profesorima teorijski, a sada oni prikazuju šta to zapravo znači i prenose učenicima dalje. To je jedan proces, a živa riječ najbolje putuje. Vjerujem da će svi učenici u školi do kraja dana zapamtiti bar jedan ogled, otisak prsta, duh iz boce i reakcije da dokažu proteine i još dosta toga. Trudili smo se da im bude što zanimljivije i da ima što jači vizuelni efekat, jer, nekako se to najviše pamti, navodi Vuletić.
Do sada je veće interesovanje učenika vladalo za društvene nauke i zbog toga je važno da na javnim časovima, djeca shvate kako su interesantne i prirodne nauke. Organizatori smatraju da je važno podizati svijest učenika o značaju Nobela i njegove nagrade.
-Interesovanje za prirodne nauke je možda manje zastupljeno, ali oni koji su zainteresovani su jako kvalitetni i to su neki naši budući istraživači, ljekari i biolozi, mislim da među ovom djecom ima potencijalnih vrsnih stručnjaka u bilo kojoj oblasti koju izaberu. Dosta učenika koji su danas ovdje je dobro u tom humanističkom dijelu. Oni idu na debate, učestvuju u raznim radionicama o ljudskim pravima, svestrani su jako i mislim da je na nama profesorima da svaku njihovu stranu probudimo, a da oni kroz školovanje izaberu ono čime će da se bave do kraja svog života i da zavole ono što rade, rekla je Vuletić.
Odziv je iz godine u godnu sve veći, a javni časovi su ozbiljniji i već se izlazi iz okvira onoga što djeca trenutno uče. Organizatori vjeruju da će ovakvi javni časovi kroz par godina preći u manifestaciju lokalnog karaktera i tome teže. Oglede izvodi 15 učenika uz tri profesorice. Ostali učenici gledaju, a mogu i oni da urade neki eksperiment uz instrukcije.
Učenici su radili i oglede iz hemije, koji su inače obuhvaćeni gradivom, kaže Milica Mitrović učenica drugog B razreda SMŠ “Ivan Goran Kovačić”
-Ljubav prema prirodnim naukama, posebno hemiji razvila se veoma rano, još u sedmom osnovne, čim sam dobila hemiju i kako smo prešli u srednju školu u kojoj se hemija uči na višem i ozbiljnijem nivou imamo priliku da radimo ovdje mnoge eksperimente, ta ljubav je sve više rasla i moje interesovanje za hemijom kao jednom prirodnom naukom je sada veoma visoko i drago mi je što danas ovdje mogu da pokazujem neke eksperimente. Trebalo bi da drugoj djeci prikazujemo ove eksperimente da im pokažemo koliko je hemija zapravo zanimljiva, da ima praktičnu primjenu u svakodnevnom životu, kaže Milica.
Jedan od povoda za organizaciju javnih časova je i taj da neki učenici nisu dovoljno informisani, i zato je potrebno podizati svijest o Nobelu kao važnom naučniku. Ova manifestacija upakovana u samo jedan dan ali su očekivanja da se aktivnosti prošire. Neda Manojlović, učenica je devetog razreda Osnovne škole “Dašo Pavičić” na Dan obilježavanja Nobelove nagrade došla je da vidi kako sve to izgleda
-Mi smo u sedmom razredu dobili hemiju i meni se odmah jako svidjela i kada se vratimo idemo na školsko takmičenje, rekla je Neda.
Iz OŠ “Dašo Pavičić” došao je i Dušan Vujović, kome su izvedeni eksperimenti bili zanimljivi.
-Došao sam u srednju školu na Dan obilježavanja Nobelove nagrade i radili smo dosta eksperimenata iz hemije i biologije. Hemija mi se sviđa kao predmet jer nudi mogućnost da iz eksperimenta nastane nešto dobro, kaže Dušan.
Obilježavanjem Dana dodjele Nobelove Nagrade i organizacijom javnog časa promovišu se prirodne nauke i njihov značaj.