Uprava za ugljovodonike nastavila je u drugoj polovini ove godine da radi na pripremi neophodne dokumentacije za raspisivanje novog javnog poziva za dodjelu ugovora o koncesiji za istraživanje nafte u crnogorskom podmorju. U cilju kompletiranja tenderske dokumentacije biće raspisana jednostavna javna nabavka za konsultantske usluge u domenu pravnog savjetovanja u pripremi i tokom realizacije javnog poziva, piše portal eKapija.
Plan javnih nabavki je u fazi verifikacije nakon čega se očekuje pokretanje ovog postupka i u konačnom, raspisivanje javnog poziva za istraživanje, navedeno je u informaciji o aktivnostima na realizaciji istraživanja i proizvodnje ugljovodonika u podmorju Crne Gore, za period od jula do decembra ove godine.
Kako je navedeno, istraživanje ugljovodonika prepoznato je kao aktivnost od izuzetnog značaja za Crnu Goru. Otkriće ugljovodonika u podmorju Crne Gore dovelo bi do razvoja nove industrije, čija bi ekonomska dobit uticala na povećanje standarda i ekonomski razvoj države.
U informaciji se navodi da je Uprava za ugljovodonike, u skladu sa Zakonom o istraživanju i proizvodnji ugljovodonika, dužna da vrši upravne i stručne poslove iz oblasti istraživanja i proizvodnje ugljovodonika. Naznačeno je da shodno Zakonu postoje dvije vrste ugovora o koncesiji: ugovor o koncesiji za istraživanje ugljovodonika i ugovor o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika.
– Ugovorom o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika, koncesionarima se daje pravo da vrše istraživanja ugljovodonika uključujući i proizvodnju ugljovodonika, kao što je to bio slučaj sa koncesionarima Eni/Novatek i Energean. Ugovorom o koncesiji za istraživanje ugljovodonika koncesionaru se daje pravo da vrši geološka i geofizička istraživanja, bez prava na bušenje istražnih bušotina ili proizvodnju ugljovodonika. Cilj objavljivanja javnog poziva i zaključivanja ugovora o koncesiji za istraživanje ugljovodonika je povećanje nivoa znanja o ugljovodončnoj potencijalnosti podmorja Crne Gore koja ima za cilj pronalazak komercijalnih rezervi nafte i gasa – pojašnjeno je.
Realizacijom ugovora o koncesiji za istraživanje država Crna Gora će dobiti nove geofizičke podatke, u dijelu podmorja koje sada nije „pokriveno“ ugovorima o koncesiji za proizvodnju, a koje je i dalje neistraženo.
– To bi u narednom postupku rezultiralo uspješnom dodjelom novih ugovora o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika, poput ugovora sa ENI-Novatekom i Energeanom, što na kraju može biti finalizovno pronalaskom komercijalnih rezervi nafte i gasa – navedeno je.
Kako je stoji u informaciji, ugovorom o koncesiji za istraživanje koncesionaru se daje pravo, da o svom trošku i na svoj rizik, vrši snimanje (akviziciju) podataka, obradu, ponovnu obradu, interpretaciju, marketing i prodaju seizmičkih i drugih podataka do kojih dođe u postupku realizacije ugovora o koncesiji.
Podaci do kojih se dođe u toku realizacije ugovora o koncesiji su svojina Crne Gore, s tim što koncesionar ima pravo da vrši prodaju tih podataka zainteresovanim naftnim kompanijama i trećim licima po dogovorenim cijenama, dok se prihod od prodaje dijeli između koncesionara i države Crne Gore.
– Takođe, budući da na kopnu Albanije postoji proizvodnja nafte i gasa, kao i da je na području Republike Srpske planirano istraživanje ugljovodonika, postoji interesovanje kompanija iz industrije za istraživanje kopna Crne Gore – piše u dokumentu.
Prije nego se otpočnu konkretne radnje u vezi sa novim aktivnostima vezanih za istraživanje i proizvodnju ugljovodonika u podmorju i/ili na kopnu Crne Gore, Uprava za ugljovodonike aktivno radi na provjeri usaglašenosti potencijalnih projekata sa novim javnim politikama i pravcima razvoja energetike i zaštite životne sredine u Crnoj Gori i na nivou Evropske unije.