У припреми тендери за наставак потраге за нафтом и гасом

(Илустрација)

Управа за угљоводонике наставила је у другој половини ове године да ради на припреми неопходне документације за расписивање новог јавног позива за додјелу уговора о концесији за истраживање нафте у црногорском подморју. У циљу комплетирања тендерске документације биће расписана једноставна јавна набавка за консултантске услуге у домену правног савјетовања у припреми и током реализације јавног позива, пише портал еКапија.

План јавних набавки је у фази верификације након чега се очекује покретање овог поступка и у коначном, расписивање јавног позива за истраживање, наведено је у информацији о активностима на реализацији истраживања и производње угљоводоника у подморју Црне Горе, за период од јула до децембра ове године.

Како је наведено, истраживање угљоводоника препознато је као активност од изузетног значаја за Црну Гору. Откриће угљоводоника у подморју Црне Горе довело би до развоја нове индустрије, чија би економска добит утицала на повећање стандарда и економски развој државе.

У информацији се наводи да је Управа за угљоводонике, у складу са Законом о истраживању и производњи угљоводоника, дужна да врши управне и стручне послове из области истраживања и производње угљоводоника. Назначено је да сходно Закону постоје двије врсте уговора о концесији: уговор о концесији за истраживање угљоводоника и уговор о концесији за производњу угљоводоника.

– Уговором о концесији за производњу угљоводоника, концесионарима се даје право да врше истраживања угљоводоника укључујући и производњу угљоводоника, као што је то био случај са концесионарима Ени/Новатек и Енергеан. Уговором о концесији за истраживање угљоводоника концесионару се даје право да врши геолошка и геофизичка истраживања, без права на бушење истражних бушотина или производњу угљоводоника. Циљ објављивања јавног позива и закључивања уговора о концесији за истраживање угљоводоника је повећање нивоа знања о угљоводончној потенцијалности подморја Црне Горе која има за циљ проналазак комерцијалних резерви нафте и гаса – појашњено је.

Реализацијом уговора о концесији за истраживање држава Црна Гора ће добити нове геофизичке податке, у дијелу подморја које сада није „покривено“ уговорима о концесији за производњу, а које је и даље неистражено.

– То би у наредном поступку резултирало успјешном додјелом нових уговора о концесији за производњу угљоводоника, попут уговора са ЕНИ-Новатеком и Енергеаном, што на крају може бити финализовно проналаском комерцијалних резерви нафте и гаса – наведено је.

Како је стоји у информацији, уговором о концесији за истраживање концесионару се даје право, да о свом трошку и на свој ризик, врши снимање (аквизицију) података, обраду, поновну обраду, интерпретацију, маркетинг и продају сеизмичких и других података до којих дође у поступку реализације уговора о концесији.

Подаци до којих се дође у току реализације уговора о концесији су својина Црне Горе, с тим што концесионар има право да врши продају тих података заинтересованим нафтним компанијама и трећим лицима по договореним цијенама, док се приход од продаје дијели између концесионара и државе Црне Горе.

– Такође, будући да на копну Албаније постоји производња нафте и гаса, као и да је на подручју Републике Српске планирано истраживање угљоводоника, постоји интересовање компанија из индустрије за истраживање копна Црне Горе – пише у документу.

Прије него се отпочну конкретне радње у вези са новим активностима везаних за истраживање и производњу угљоводоника у подморју и/или на копну Црне Горе, Управа за угљоводонике активно ради на провјери усаглашености потенцијалних пројеката са новим јавним политикама и правцима развоја енергетике и заштите животне средине у Црној Гори и на нивоу Европске уније.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here