Radnici sektora zelenila Komunalno-stambenog preduzeća Herceg Novi, posjekli su danas još jednu palmu, tako da su ostalo još tri stabla u parku Boka, u kojoj je nekada bilo 50-tak palmi, koji je bio prepoznatljiv po njima.
Grad će potpuno ostati bez palmi, nakon što su skoro sva stabla uklonjena i pored primjene fitosanitarnih metoda prskanjem, dendrohirurgijom i injektiranjem, u cilju suzbijanja štetočine „crvenog surlaša“ , koji je gotovo uništio palme na primorju.
Tužno izgleda ogoljela parkovska površina bez palmi, a i ostalih egzotičnih, tropskih vrsta koje su uljepšavale ovaj park, koji je bio svojevrsni botanički vrt Jadrana.
Podsjećamo, cijela zelena parkovska površina zaštićena je još 1965. godine Rješenjem Republičkog zavoda za zaštitu prirode. Za izradu katastra zelenih površina , za koji je svojevremeno pokrenuta inicijativa, bila je predviđena i taksacija, kolekcija vrsta parka Boka. Park “Boka” je bio poznat u svijetu, čemu u prilog ide činjenica da je u “Šumarskoj enciklopediji” iz 1989. godine u Zagrebu, između ostalog, navedeno da je u ovom parku, grupacija “Kausarina” tzv. gvozdeno drvo , jedinstveno, kao i brojne druge vrste, osvrnula se ranije inženjerka pejsažne hortikulture i vrsni poznavalac vrsta i fonda zelenila u našem gradu, Milica Berberović.
To je grupacija biljaka koje su tridesetih godina prošlog vijeka zasađene, a u parku su se nalazile i rijetke vrsta na našim prostorima “Libanski kedrovi” , kao i palme iz roda “brahea armata” i “butie kapitate” . To su visoke palme, čiji su plodovi jestivi, mesnati i mirišljavi. Tu su bile i sadnice kamelija, među magnolijama. Ostali dio parka Boke je zarastao, puno se stvorilo invazivnih, divljih vrsta, kao što su puzavice i druge.
Penzioner Mifto Coković već 21 godinu samoinicijativno održava i čisti fontanu, hrani golubove u parku.