У МЕМОРИЈАЛНОЈ АКЦИЈИ ДАРИВАЊА КРВИ „МИЛУТИН ЛЕКОВИЋ ЛЕКА“ ПРИКУПЉЕНО 65 ЈЕДИНИЦА

У Плавом салону Опште болнице Мељине од 10 до 15 сати трајала је друга меморијална акција добровољног даривања крви Милутин Лека Лековић. Акцију организују Клуб добровољних давалаца крви Херцег Нови и Синдикат граничне полиције у част Милутина Лековића који је убијен 15. децембра 2019. године у Игалу док је био на радном задатку. Акцији се на самом почетку одазвао велики број грађана, припадника полиције а крв су дали и чланови породице настрадалог Лековића. Уочи почетка акције у којој за неколико сати прикупљено 65 јединица драгоцјене течности, положено је цвијеће на мјесту гдје је Лековић убијен.

Игор Рмандић, предсједник Синдиката граничне полиције казао је да би најсрећнији били да је Лека жив али да кроз ову акцију желе да њихов колега живи и даље, кроз људе који га воле и поштују, кроз грађане Херцег Новог који се несебично придружују овој акцији.

– Лека је био добровољни давалац крви и безброј пута је помогао познатим и непознатим људима. То је био још један мотив да покушамо на неки начин да му се одужимо, да сјећање на њега одржимо и да његова породица види да није заборављен и да је оставио траг у овом друштву, казао је Рмандић.
Подсјетио је да су прошле године, у првој меморијалној акцији, имали 61 даваоца и да је ове године тај број већи.

-Због епидемиолошке ситуације, вакцинације и ревакцинације неки људи који су имали жељу да данас дају крв нису ипак били у могућности. Задовољни смо акцијом и желимо да траје дуги низ година, рекао је Рмандић.
Синдикат граничне полиције ХН и Клуб добровољних давалаца крви су потписали меморандум о сарадњи и он не подразумијева само организовање меморијалне акције већ и низ других активности.

-Сврха тих активности је едукација становништва и указивање на значај даривања крви. То је хуман чин којим некоме можемо спасити живот и наш циљ је да оснаживањем Трансфузиолошке службе, односно повећањем јединица крви које имају у резерви , да помогнемо здравственом сиистему Црне Горе, рекао је предсједник Синдиката граничне полиције.

Сматра да је Управа полиције велики апарат и напомиње да су службеници полиције увијек учествовали у добровољним акцијама даривања крви за непознатог примаоца као и у ад хок акцијама за познатог примаоца.

-Сада са потписивањем меморандума мислимо да ће сарадња да буде на вишем нивоу да ћемо подићи свијест и полицијских службеника и грађана и да укажемо на значај добровољног даривања течности која некоме спашава живот, казао је Рмандић.

Предсједник Клуба добровољних давалаца крви ХН Зоран Срдановић подсјећа да је ово 11. по реду акција клуба те да су организовали још шест меморијалних у част покојног Јована Косаћа.
-Прошле године у вријеме пандемије, имали смо четири акције у којима је прикупљено 200 јединица крви. Наш клуб је добио два државна признања прошле године на пољу активности давалаштва крви. Настојаћемо да будемо што више присутни и да кроз едукацију мотивишемо да нам се људи прикључе, рекао је Срдановић.



Истиче да је Херцег Нови одавно препознат као град хуманих људи када је ријеч о даривању крву, али да је проблем недостатак негативног резус фактора свих крвних група за којима је потражња велика. Проблем је и то што се крв не може дати у Болници Мељине, већ се мора ићи за Котор.

-Корона је условила пад у броју давања крви али се надамо да ћемо брзо вратити онај проценат који смо имали прије двије године када смо имали 3% добровољних давалаца крви. Код нас још увијек постоји култ намјенског давања и управо за то служе клубови да афирмишу добровољно давалаштво, навео је Срдановић, који је ипак задовољан бројем давалаца и данашњим одзивом.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here