U eri tehnoloških inovacija biti novinar je izazov

U okviru prvog „Media festa“u Kulturnom centru Trebinje održane su tri panel-diskusije na kojima je ukazano na probleme sa kojima se mediji suočavaju u eri ekspanzije društvenih mreža, digitalnih platformi i novih medijskih alata.

Kako smatra generalni direktor RTCG Boris Raonić, u ovom dijelu regiona postoji mnogo nedoumica kada je riječ o tehnološkom razvoju, kao i načinu korišćenja medija.

Boris Raonić, generalni direktor RTCG

– Nalazimo se u petoj tehnološkoj revoluciji u istorji ljudske civilizacije, ali nažalost, mediji to ne prate. Način na koji koristimo informacije prešao je u digitalni prostor, ali brojni mediji nisu spremni za to. Brojni mediji i dalje nisu spremni da koriste Savremene tehnologije, čak i one koje ih možda i razumiju, poput vještačke inteligencije, koriste, ali na pogrešan način, kao nešto što treba da ih ugrozi, a ne da im olakša život – navodi on.

Raonić ističe da građani ne čekaju da se mediji prilagode savremenom dobu, već polako prelaze na druge platforme.

Novinar televizije Nova BH Tahir Žustra kaže da je biti novinar u današnje vrijeme prilično izazovno, zbog same atmosfere u društvu, ali i zbog zakonskih i tehnoloških mogućnosti, koje omogućavaju da kreator sadržaja bude bilo ko.

Tahir Žustra, novinar televizije Nova BH

– Čini mi se da poziv na odgovornost neće brzo uslijediti, vjerujem da tome svjedoče brojni medijski radnici Bosne i Hercegovine, ali i regiona. Možda je i najbolje da se zadržimo na BiH, jer smo mi medijski prilično komplikovan sistem, za koji još uvijek treba uraditi dosta toga na definisanju koraka ko i na koji način smije ili ne obmanjivati javnost, skretati pažnju sa bitnih društveno-javnih relevantnih informacija – priča Žustra.

Na temu „Mediji nekad i sad“ govorio je popularni voditelj Ivan Ivanović, koji smatra da znanja i iskustva koja mediji i novinari imaju, a koje je kvalitetnije od onoga što posjeduju kratori sadržaja na digitalnim platformama, treba unaprijediti.

Ivan Ivanović, TV voditelj

– Ne možemo da ignorišemo to. Promjene se dešavaju svakodnevno a tako će biti i u budućnosti. Umjesto da kao sjedimo na nekom Olimpu medijskog rada, treba da shvatimo da je ovo upravo novo vrijeme i siguran sam da imamo dovoljno znanja, iskustva i vještine da to sve prihvatimo, unapredimo i preokrenemo u svoju korist – kazao je on.

Prvi „Media fest“ okupio je predstavnike pedeset medijskih kuća iz Republike Srpske, Federacije BiH, Srbije, Crne Gore i Hrvatske, a održan je pod pokroviteljstvom Grada Trebinja i Kulturnog centra Trebinje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here