Здравство у Херцег Новом не трпи само због проблема са којима се суочавају Болница Мељине и Институт, већ и због недостатка стручног кадра у Дому здравља, због чега пацијенти дуго чекају на специјалистичке прегледе, а постојећи кадар прима и по 80 пацијената у смјени.
Директор др Горан Комар наводи да Дом здравља тренутно не располаже са довољним бројем специјалиста.
– Имамо једног интернисту, који обавља комплетан кардиолошки програм. Његова амбуланта опремљена је у потпуности као болничка, али он је један. Имамо једног радиолога. Помислите каквом је напрезању изложен током периода ковида, а и мимо њега. Код нас тренутно ради и само један рентген техничар, што је потпуно недовољно. Све друго што ангажујемо у погледу специјалистичких услуга је оно што можемо учинити сходно постојећој систематизацији радних мјеста – казао је он.
Недостатак стручног кадра не утиче само на дуго чекање, већ и на квалитет прегледа, јер су специјалисти пребукирани на дневном нивоу. Др Комар објашњава да дијагностички поступак, односно детекција обољења у раном стадијуму као стратешки циљ сваког љекара, зависи од пажљиве и обухватне анамнестичке анкете.
– Када љекар посвети вријеме пацијенту, када може да одвоји вријеме за исцрпну анамнестичку анкету, биће успјешан и одговориће овом стратешком циљу, за који, вјерујем, код сваког љекара практичара постоји интересовање и жеља да га оствари. Уколико имате систем, који вас затрпава са великим бројем пацијената или бескрајним телефонским позивима, онда је то потпуно немогуће – сматра он.
Мањак специјалиста у Дому здравља покушавају да надокнаде специјализацијама, а квалитет рада побољшају курсевима и набавком савремене опреме. Логопед и физиотерапеут прошли су курсеве за Бобат програм, док је гинеколог на специјализацији у Новом Саду, гдје се обучава за цервикалну цитологију, односно детекцију канцера грлића материце путем цитолошког налаза.
Др Комар наводи да је Дом здравља, преко програма прекограничне сарадње, ушао у процедуру набавке специјализованог возила за потребе патронажне службе.