У ЦРНОЈ ГОРИ ЗАБРАЊЕНА СРЕДСТВА ЗА ЗАШТИТУ БИЉА КОЈА НИСУ НА ЛИСТИ ЕУ

Илустрација

Супстанце као што су: диметоат, хлорпирифос и имидаклоприд више нису на Листи активних супстанци дозвољених за употребу у средствима за заштиту биља. С обзиром на то да је Листа усклађена са ЕУ листом, средства за заштиту биља која садрже ове супстанце не могу се више увозити у Црну Гору.

Како је саопштено из Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, средства за заштиту биља која садрже активне супстанце које се не налазе на листи, а налазе на тржишту Црне Горе, могу се употребљавати до истека залиха односно рока употребе, а све у складу са прописаним начином примјене.

– Регистровани увозници, односно субјекти који се баве увозом средстава за заштиту биља, треба да допринесу “богатијем избору пестицида” на основу исказаног интересовања и потреба држаоца биља за средствима за заштиту биља за сузбијање штетних организама – стоји у саопштењу.

У Црној Гори се могу користити сва средства за заштиту биља која су за те намјене регистрована и у ЕУ.

Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, као орган управе који обавља регистрацију средстава за заштиту биља, не даје препоруке за појединачне препарате јер је то конфликт интереса, ово треба да буде избор корисника.

Закон о средствима за заштиту биља прописује да у случају ванредних околности проузрокованих штетним организмом, којег није могуће сузбити или ограничити регистрованим средствима за заштиту биља, нити другим мјерама или у случају несташице средстава за заштиту биља на тржишту, Управа може издати ванредну дозволу за промет и употребу нерегистрованог средства за заштиту биља. Поступак за издавање ванредне дозволе покреће се по службеној дужности или на захтјев заинтересованог лица. Управа ванредну дозволу издаје на основу мишљења оцјењивача и Комисије.

Управа може издати ванредну дозволу за промет нерегистрованог средства по службеној дужности или на захтјев заинтересованог лица и када на тржишту нема регистрованих средстава за одређене намјене (третирање одређених врста сјемена, третирање сјемена одређеним средством за заштиту биља и слично), ако је захтјев или потреба у складу са научним сазнањима и добром пољопривредном праксом.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here