Прије три дана у Херцег Новом завршени су локални избори. Кампање на локалном нивоу умногоме су другачије него на државном јер “бирачи гласају за личности, људи вјерују људима, а кампања се спушта на ниво грађанина” оцјенио је професор докотор Предраг Вујовић, међународни стручњак за односе са јавношћу и предсједник агенције ПРА, гостујући у емисији “У четири ока” РТХН уреднице Нине Алорић.
Када је ријеч о локалним изборима, ставови бирача се не формирају у току мјесеца кампање, већ током четири године мандата, али на коначану одлуку утичу и лични ставови базирани на претходном искуству или чак породичном и традиционалном, што је случај у Црној Гори, казао је проф др Вујовић, дирецтор прве ПР агенције на Западном Балкану.
-Суштина кампања за локалне изборе није само тих мјесец, већ то траје четири године и грађани се не одлучују на основу тог мјесеца комуникације политичких странака са њима. Они креирају своје ставове стално, анализирајући локалну власт, анализирајући опозицију, читајући, гледајући, слушајући све везано за одређене пројекте. Комуникација на локалном нивоу је врло конкретна, ту се не продаје идеологија већ се конкретно говори о пројектима. Пратио сам дио кампање, гледао билборде и слогане, рекао бих да је то у реду али и да има простора још увијек за напредак свих. Мени су очекивани резултати ових избора, казао је др Вујовић.
КАКВО ЈЕ СТАЊЕ У ЦРНОГОРСКИМ МЕДИЈИМА?
Стање у црногорским медијима је боље него у појединим државама региона, казао је др Вујовић.
-Са задовољством читам дневне новине, осјећа се утицај, али има веома квалитетних чланака, квалитетних уредника и много је виши степен независности.
Ипак, констатује да се генерално професионализам у новинарству изгубио, те да чувена скраћеница ПР значи много више него што је то случај у нашем медијском простору.
-Новинарство се изгубило. Као зачетник ПР требао бих да се похвалим и кажем, ПР је дошао на сцену, али то није ПР већ пропаганда. Неко ко је на власти, бави се само пр-ом, али који је смисао да неко ко је на примјер на челу државе или слично, води рачуна само о рејтингу, само се бави медијима, свакодневно је лично у комуникацији са уредницима, дефинише све што се дешава у медијском простору и све се своди на креирање мишљења, ставова, казао је др Вујовић.
ДВИЈЕ ДЕЦЕНИЈЕ ОД ВАУЧЕРСКЕ ПРИВАТИЗАЦИЈЕ У ЦРНОЈ ГОРИ
Професор Вујовић водио је јавну едукативну камању за Масовну ваучерску приватизацију од које је прошло 20 година и која спровођена је у вријеме специфичних друштвено-политичких околности. За ову кампању, која је трајала шест мјесеци, добио је награду у Лондону и то је први пут да је неко из Источне Европе, Црне Горе, добио ту награду.
-На почетку кампање, дјеловало је као немогући задатак. Чак су људи из Владе говорили да то није успјело ни у неким другим европским државама, па су се задовољавали ако 50% грађана буде учествовало. Неки страин савјетници су говорили да треба бити задовољан ако буде и мање. Ми смо успјели да преко 90% грађана Црне Горе постану власници ваучера и да се одлуче гдје ће их пласирати, гдје ће бити акционари. Кампања је требала бити информативна, едукативна и питали су ме како да за пар мјесеци грађани заврше економски факултет. Међутим, када су вам јасни циљеви, када имате јасну стратегију комуникације, осмишљен програм активности, клијента који вас слуша, радите по моделу и остварујете циј. Све наше кампање су биле успјешне и можда звучи превисе, али након 29 година искуства у ПР пословању и комуникацији, рада са државама, владама, градовима, предузећима, нисмо имали неуспјешну кампању, казао је др Вујовић.
Шта је ПР стратегија, имамо ли културу комуникације, како унаприједити комуникацију грађана са локалним управама, шта је кризно комуницирање, о свему опширније послушајте и погледајте у емисији “У четири ока” РТХН.