U Boki sve više stabala maslina, nedovoljna afirmacija sorte žutice

Маслињаци на Луштици

Maslinarstvo, kao jedna od ključnih grana bavljenja poljoprivredom, na  području Boke Kotorske sve više dobija na značaju. Raste broj maslinjaka, ovogodišnji rod je povećan. Oko 30 tona ploda masline prerađeno je u mlinu  Maslinarskog društva Boka.  

Aktivni član Maslinarskog društva Boka, dr Ilija Moric, gostujući u Novskom jutru, naveo je da je organsko maslinarstvo i dalje neiskorišćen resurs u uzgoju maslina i sve zastupljenija kultura  na trpezama:

 – Organsko maslinarstvo je velika razvojna šansa Herceg Novog, Boke i Crne Gore. Zahvaljujući Maslinarskom društvu Boka, maslinarstvo napreduje, posebno, u segmentu porasta broja stabala. Maslinjaci se više održavaju, a i sve je veća zainteresovanost za ovu poljoprivrednu kulturu. Imamo i mladu generaciju  koja ozbiljnije razumije i shvata da maslnarstvo nije samo biznis, već da je stvar naše kulture, identiteta i ponajviše etike, smatra Moric.

Uvijek je obradiva površina bila ogledalo našeg uma i svijesti. Uređenost poljoprivredne površine i posvećenost obradi zemlje, kroz sve naše generacije, upućivala je na odgovornost prema poslu i opstanku:

 – I danas je tako. Pojedinci pokazuju i potvrđuju  tu tradiciju i opredijeljenost bavljenjem poljoprivredom, a u našem slučaju je maslinarstvo koje se razvija, ocijenjuje Moric.

 Koliko ulažemo toliko ćemo i dobiti, neophodno je poljoprivrednu kulturu navodnjavati ljeti, primjenjiavati agrotehničke mjere:

 – Mi smo već počeli sa rezidbom, što je agrotehnička mjera sa kojom se kreće u ovom dijelu godine, paralelno sa đubrenjem, što je potrebno da bi maslina neophodne nutrijente upila do proljeća. U maju kreće cvijetanje i nadamo se još jednoj uspješnoj godini maslinarskoj, ali i turističkoj.  Oscilacija ima, a alternativna rodnost je tipična za maslinu, objašnjava Moric.

Kod nas je alternativna domaća sorta žutica, koja je tipična za naše podneblje:

 – Ona mora zauzeti mnogo jače i snažnije mjesto u uzgoju, jer je genetski potencijel, koji imamo u žutici, veliki. Jedino, oni koji su proizveli pravo ekstra djevičansko maslinovo ulje osjete da maslinovo ulje od žutice ima te arome svježe pokošene zelene trave i zelene jabuke i shvataju koliki se aromat, plus ukus krije u takvom kvalitetnom ulju. Tek kada se dodatno ili potpuno istraži ta sorta, mi ćemo biti svjesni šta imamo ili šta smo imali, kazao je Moric koji naglašava da sortu masline žuticu, bi trebalo uvijek promovisati, kako bi se što više primjenjivao uzgoj ove kulture, sa autohtonim staništem u našim krajevima. 

Imanje Moric je ogledno imanje po organskom uzgoju i tradicionalnoj proizvodnji maslinovog ulja na Luštici.  

Doktor Ilija Moric, profesor na Fakultetu za turizam i hotelijerstvo u Kotoru, koji je i uradio prvu doktorsku disertaciju o marketingu u ruralnom turizmu.

– Potencijali agroturizma nisu iskorišteni u dovoljnom kapacitetu, te se sve svodi na individualni napor.

Takođe, postoji ogroman potencijal kroz selo i druge grane turizma na Luštici, zaleđu Herceg Novog, Boke. Kao zajednica nedovoljno smo učinili da ruralni turizam bude na višem nivou, u smislu kvantiteta i kvaliteta – smatra Moric.

On ocjenjuje da se organska proizvodnja sira, vina, maslinovog ulja i drugih poljoprivrednih kultura može pokrenuti bez većih investicija.   

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here