Тврђаву Форте Маре, од почетка године посјетило 6.000 туриста

Када је босански краљ Твртко Први Котроманић 1382. године, одлучио да се бави продајом соли, почео је да гради град и тврђаву на мјесту са кога ће се видјети улаз у Бококоторски залив и сваки брод који ту долази. Саградио је кулу,са које ће бранити град,ако дође до напада са мора. Тако је  на каменим стијенама поред мора изградио тврђаву Форте Маре, што значи „Морска тврђава“, чија је стратешка позиција омогућавала надзор над Бококоторским заливом и контролу над поморским путевима.

Тврђава Форте Маре, прво мјесто које виде туристи са шеталишта Пет Даница налази се уз градску луку Шквер, на обали мора. Некада је ова тврђава имала посебно везиште за бродове, а за вријеме турске и млетачке владавине, тврђава је носила назив Кула Абаспаше, или Моћна Тврђава. Вјековима је под различитим владарима мијењала изглед, а овакву какву је данас видимо била је још у 19. вијеку. Године 1952. тврђава је претворена у позориште на отвореном, гдје се одржавају позоришне представе, организују концерти и филмске пројекције.

Током вијекова, различити освајачи су је преправљали и надограђивали, укључујући Турке, Венецијанце, Шпанце и Аустријанце. Једни су почели, други настављали градњу, трећи завршавали. Свака од тих сила оставила је свој печат на архитектури и функцији и управо се на тврђави Форте Маре налази и први писани траг о настанку града Херцег Новог. Од давнина се причају приче да су се Новљани као дјеца играли у подземним пролазима и тунелима испод тврђаве, а да ли стварно постоје и даље је мистерија. Вијековима стара, смјештена на стрмој обали Херцег Новог, тврђава Форте Маре стоји као тихи свједок бурне прошлости и динамичне садашњости овог приморског града, каже Велибор Фулурија из Јавне установе Херцег фест.

-Тврђаву Фороте Маре градили су три вјека, од 14. до 17. и занимљиво је да се испод данашњег главног улаза на тврђаву Форте Маре налази се један пролаз који се зове Порта ди Маре, а кога је откопао археолог Илија Пушић, шездесетих година прошлог вијека. На самом улазу кроз пролаз са десне стране могу се видјети најстарији писани трагови, као што је грбовник босанских велможа на којему се и данас јасно уочавају цвијетови љиљана – хералдички симбол оснивача града и ктитора тврђаве, босанског краља Твртка првог. Кроз Порта ди маре, “Врата од мора”може се ући у Форте Маре кроз пролаз до врха гдје се налази велика камена тераса са видиковцем. Овдје се данас налази љетње кино, каже Фулурија.

Данас, тврђава Форте Маре није само историјски споменик већ и културни центар. Од 1952. године, тврђава је отворена за јавност и убрзо је постала популарна туристичка атракција. Њене зидине пружају спектакуларан поглед на море и град, што је чини омиљеним местом за фотографисање, наводи Тања Бошњак, пи ар ЈУК Херцег фест.

Ова тврђава је једно од значајнијих градских утврђења која су контролисала прилаз граду током ратова. Историја каже да кад је Твртко почео градити град, самим тим и ову тврђаву, хтио је да се бави продајом соли и да у том послу буде конкурент Дубровчанима. Када је видио да нови освајачи долазе са мора да нападају, он се пребацио локацијом на ову тврђаву јер му је ту био бољи преглед на залив. Кроз вијекове, тврђава је мијењала свој изглед. У доба турске доминације тврђава је добила данашње габарите и висину зидова са одбрамбеном круном и отворима за топове, с обзиром да су Турци увидјели њен стратешки значај. У њихово вријеме, тврђава је носила назив Абазпашина тврђава што значи ‘’јака тврђава’’. Касније, 1952. је адаптирана у љетњи биоскоп и тада први пут тврђава добија другачију функцију. Почетком 18.вијека, Млечани су јој дали назив по коме је позната данас, а Аустроугарима који су је касније рестаурирали, дугује данашњи изглед, каже Бошњак.

Данас је Форте Маре прва станица посјетиоцима Херцег Новог због дивног погледа  који се одавде пружа, гдје су најљепши изласци и заласци сунца.

-Можемо рећи да смо задовољни бројем посјетилаца, гдје је од почетка године до сада тврђаву обишло нешто више од  6000 туриста, каже Бошњак. Кроз разне културне догађаје тврђава оживи током љета када постаје једна од главних локација за различите програме, а концерти под звијездама привлаче како локално становништво и туристе. Фестивал Херцег Нови Филм Фестивал користи Форте Маре као једну од главних локација за филмске пројекције, наводи Бошњак.

На каменој сцени тврђаве Форте Маре током ових догађаја постаје сцена на којој се сусрећу историја и савремена умјетност.

 

-Ове године смо отворили сезону манифестацијом под називом ‘’Буђење љета’’, 21.јуна на тврђави Форте Маре у 4:45. Ове године десети пут, концерт којим симболично најављујемо љето и програме који ће бити организовани током предстојеће сезоне. Љето смо пробудили музиком бенда „Mapo keys’’, легендарног Филипа Булатовића. Гости су уживали у доброј музици, забави и предовном изласку сунца. Имамо на тврђави Форте Маре и представе, једна од њих је „Успомене Саре Бернар” – Комад Џона Марела у адаптацији и режији Сташе Копривице, продукција ЈУК Херцег фест и Херцегновског позоришта. Тања Бошковић као Сара Бернар и Дејан Ђоновић у улози њеног секретара. Ова представа је комедија карактера и мелодрама о бесмртној умјетности, животу и непресушној потреби и дару игре највеће глумице свих времена. Настављамо овог љета музичке програме, 7. августа у 22 сата Рамбо Амадеус , а 16. августа у 21:30 наступа сарајевска група Диванхана., најављује пи ар ЈУК Херцег Фест, Тања Бошњак.

Уз све ово, очување тврђаве представља сталан изазов. Због свог положаја уз море, изложена је јаким вјетровима и таласима, који временом нагризају њене зидине. Међутим, локалне власти и разне међународне организације раде на пројектима рестаурације и заштите, како би се ова драгоцјена културна баштина сачувала за будуће генерације.

За тврђаву Форте Маре кажу да је архитектонско ремек-дјело. У списима о њој забиљежено је да су њене зидине симбол историјске снаге и културне виталности Херцег Новог. Сваки камен, сваки поглед с њених зидина прича причу о прошлим временима, док истовремено пружа модерне садржаје кроз бројне програме који се овдје организују.

Тврђава Форте Маре је отворена сваког дана од 10:00 до 20:00 сати.  Улазница кошта  4 еура и добија се у виду брошуре са кратким описом историје тврђаве на енглеском и српском језику, а најбржи начин да се дође до тврђаве је са стране шеталишта Пет Даница, тврђава једним зидом излази директно на шеталиште. Други начин је преко главног градског трга, низ степениште које води до мора.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here