Za razliku od prakse oduzimanja imovine nacionalizacijom koja je u poslijeratnim godinama imala zakonsko utemeljenje i za koju je isplaćivana pravična naknada, devedesetih godina prošlog vijeka konstituisanjem novog premjera imovina je u slučaju nepojavljivanja vlasnika, oduzimana bez ikakvog pravnog osnova.
Preduzeće Polet Tuzla pokrenulo je parnične postupke radi utvrđivanja svojine na zemljištu u Servisnoj zoni površine 2000 kvadrata i u Baošiću za oko 6.000 kvadrata. To preduzeće je u Herceg Novom, prema popisu stečajnog upravnika, imalo i poslovni prostor površine 88 kvadrata u zgradi starog Doma zdravlja, skladište u Meljinama, gdje je izgrađen depadans hotela Lazure, četiri stana i garaže na Savini. Prema riječima advokata Vukašina Šimraka za sada su u toku postupci za nepokretnosti u Igalu i Baošićima. U oba slučaja, kako objašnjava, Polet Tuzla je upisan u zemljišne knjige ali su se u postupku konstituisanja novog premjera treća lica upisasla bez pravnog osnova:
– Nepokretnost u Servisnoj zoni koju su po novom premjeru upisali upravo raniji vlasnici, iako je Opština Herceg Novi rješenjem dodijelila tu nepokretnost Poletu i Polet uredno isplatio naknadu. Postupak je u toku za nepokretnost u Baošićima odnosno ostatak imovine koji je preostao nakon dodijele placeva na jednom dijelu svojim zaposlenim tada. Ovaj ostatak imovine je oko 6 000 kvadrata i na njemu je bez pravnog osnova upisana Opština Herceg Novi. U odnosu na tu imovinu postoji rješenje gdje se ta imovina dodijeljuje Poletu i Polet uredno isplaćuje naknadu.
Poslovni prostor u zgradi starog Doma zdravlja je otuđen 2001. godine, ali to je na njima da utvrđuju, kazao je Šimrak.
-Mi nismo pokretali nikakav postupak do sada i na njima je da utvrđuju šta se dešavalo i na koji način je otuđen taj prostor.
Opština Tuzla pokrenula je postupak za obeštećenje za odmaralište kod Titove vile. Rješenjem Ministarstva trgovine iz 1993. godine ta imovina je, po riječima Šimraka, bez ikakvog pravnog osnova dodijeljena na privremeno korišćenje Ministarstvu unutrašnjih poslova.
-Ministarstvo unutrašnjih poslova je na osnovu takvog rješenja dodijelio tu lokaciju, odnosno taj objekat odmarališta sa kompletnom zemljom koja je oko 750 kvadrata svojim zaposlenima iz tadašnje državne bezbijednosti dvojici službenika, radi rješavanja stambenog pitanja. Mi smo procesuirali tužbu, ti službenici nisu ništa krivi, država im je dodijelila da rješe stambena pitanja. Tužba je usmjerena prema državi Crnoj Gori za isplatu naknade za protiv zakonito oduzetu imovinu. Taj postupak je u toku, kazao je Šimrak.
Interesantan slučaj promjene prava upisa svojine, kako navodi Šimrak, je takođe u centru Igala na površini od oko 15 000 kvadrata. Pokrenuti su parnični postupci za utvrđivanje prava svojine nakon čega će ići i postupci za utvrđivanje i isplatu naknade za oduzetu imovinu, a riječ je o firmama iz Srbije koje su 60-ih godina prošlog vijeka kupile od fizičkog lica zemljište na koju se kasnije upisala opština na osnovu odluke o proglašenju gradsko- građevinskog zemljišta.