Tušup: Emocionalna inteligencija od velike važnosti na planu roditeljstva

Interaktivna radionica na temu ilustrovanja emocija održana je i drugog dana u Gradskoj biblioteci sa učenicima Srednje škole, štićenicima Dječijeg doma „Mladost“ kao i Dnevnog centra. Sa njima su radile ilustratorka Ana Petrović i psihološkinja i psihoterapeutkinja Milica Tušup.

Veliki problem savremenog društva kako djece tako i odraslih je što su emocionalno nepismeni. Ne prepoznaju emocije sagovornika, članova porodice, prijateljske grupe što odnose čini manje kvalitetnim, potencijalno opasnim, možda i nasilnim. Radionica zato ima za cilj da se polako učimo emocionalnoj pismenosti, kako bismo od malih nogu bili više u dodiru sa emocijama, ističe za RTHN psihološkinja i psihoterapeutkinja, Milica Tušup.

Izražavanje emocija na društveno prihvatljiv način osnov je uspješne komunikacije. To je put ka većem samopouzdanju, a i da odnosi u društvenoj sredini budu kvalitetniji, kako ističe Tušup, empatičnost je izuzetno važna kako bismo se stavili u položaj druge osobe i uticali na nju pozitivno.

Već formirani ljudi teže savladavaju nove vještine na planu emocionalne inteligencije ali je ona izuzetno važna u oblasti roditeljstva.

Mladi i roditelji koji pripadaju srednjoj generaciji imaju presudnu ulogu u tome da malu djecu nauče samoregulaciji. To je nešto što se radi u porodicama ali je zaoštreno pitanje jer su djeca i roditelji sve manje skloni komunikaciji, zbog čega su djeca prepuštena vaspitno –obrazovnim ustanovama. Povoljno je što je moguće naučiti kako postati emocionalno inteligentan.

Tušup zaključuje da su emocije sastavni dio života i usmjeravajuće djeluju na pojedinca zbog čega su radionice poput ove od izuzetne važnosti.   Interaktivnu radionicu „Ilustrovanje emocija“ organizovala je Gradska biblioteka i čitaonica  u susret Svjetskom danu pismenosti, 8.septembra, u saradnji sa organizatorima HSF-a, kao i predstavnicima  SMŠ „Ivan Goran Kovačić“, Dječijeg doma „Mladost“ i Dnevnog centra.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here