Промоцијом трилогије „Брда од пелина“, ауторке Јасенке Лаловић, уприличенe у Дворани парк, у организацији ЈУ Библиотека и читаоница Херцег Нови и Секретаријата за културу и образовање, а уз подршку ЈУК Херцег феста, започето је обиљежавање Свјетског дана књиге и ауторских права.
Трилогију чине романи „С оне банде моје горе“, „С ове банде моје горе“ и „Кастигуља“. Прва два романа се баве положајем жена у друштву на подручју Црмнице и Паштровића током 19. вијека, уочи и након Другог свјетског рата. Трећи роман Кастигуља (осрамоћена жена) затвара круг ауторског опуса Јасенке Лаловић, као завршни наставак пријашња два романа.
Глумица Дубравка Дракић, читајући дјелове романа запажа велики број лајтмотива везаних за мирисе биља и цвијећа и истиче да сви они утичу на читаоца попут љековитог биља.
– Да ли је то кроз чај, мелем или мирис… и тај мирис босиока и биље, уткано у све што је могло да се провуче кроз крш у романима и у жене, које су тражиле у том биљу травку спаса за себе и своју судбину – наводи она.
Објашњавајући мирис као један од мотива, ауторка је казала да људи најснажније памте кроз мирисе.
– Гдје год осјетим мирис босиока, то би ме вратило у рано дјетињство. Мирис лаванде рафинираанији, више га има с ове приморске стране. Дуго сам размишљала, шта је то што спаја. Да ли постоји мирис који би могао да пређе с једне банде на други? Врло симболично, то је та травка коју не видимо, често је тражимо, а љековита је у свој својој горчини, то је пелин – објаснила је Лаловић.
Пелин је невидљив, утапа се у крш, гажен је, а заправо је љековит и има га свуда. Та је биљка, наводи Лаловић, послужила као симбол који спаја људе, мотиве, различитости.
– Мислим да тај дуализам, различитост, мирење свјетле и мрачне стране у емоцијама, у традицији, у културолошком смислу ми смо савршен микс, поготово на овим просторима – сматра Лаловић.
Објашњавајући наслове романа ауторка је казала да сваку гору чине двије стране, а врх је заправо шав који их спаја.
– Нема горе коју само једна банда подупире, да нема друге све би пошло у амбис. Још једна велика симболика са ових простора, то је, кажу Црна Гора је мала. Није. Ми се само мјеримо висинама. Кад би неко њу исправио, била би већа него многе друге. Ми смо само можда мало више пошли у висину, тога морамо бити свјесни и то морамо да чувамо – казала је Лаловић.
Јасенка Лаловић је Паштровка, одрасла уз море. Рођена 1965. године, дјетињство је провела у Буљарици, Основну школу „Мирко Срзентић“ похађала је у Петровцу, некадашње усмјерено образовање, смјер новинарства, завршава у Бару, да би потом наставила студије на Филозофском факултету у Београду, на одсјеку социологије. Иако живи у Београду, њена љета су резервисана за Црну Гору и њене обале. Ужива у природи. Писана ријеч је одувијек дио њеног живота.
Обиљежавање Свјетског дана књиге ЈУ Библиотека и читаоница наставља данас и сутра, акцијом бесплатне годишње чланарине за нове и продужење чланарине за актуелне чланове. Радно вријеме Библиотеке са корисницима је од 08:00-14:00 и 16:00-19:00 часова. Такође, у сарадњи са ЈУ СМШ „Иван Горан Ковачић“ 23. априла 2021. године биће одржан 12. по реду литерарни конкурс Отвори књигу, отвори свијет, а најбоље оцјењене ученике Библиотека ће традиционално наградити вриједним књигама.