TRILOGIJA „BRDA OD PELINA“: SVAKU GORU ČINE DVIJE STRANE, VRH JE ŠAV KOJI IH SPAJA

Promocijom trilogije „Brda od pelina“, autorke Jasenke Lalović, upriličene u Dvorani park, u organizaciji JU Biblioteka i čitaonica Herceg Novi i Sekretarijata za kulturu i obrazovanje, a uz podršku JUK Herceg festa, započeto je obilježavanje Svjetskog dana knjige i autorskih prava.

Trilogiju čine romani „S one bande moje gore“, „S ove bande moje gore“ i „Kastigulja“. Prva dva romana se bave položajem žena u društvu na području Crmnice i Paštrovića tokom 19. vijeka, uoči i nakon Drugog svjetskog rata. Treći roman Kastigulja (osramoćena žena) zatvara krug autorskog opusa Jasenke Lalović, kao završni nastavak prijašnja dva romana.

Glumica Dubravka Drakić, čitajući djelove romana zapaža veliki broj lajtmotiva vezanih za mirise bilja i cvijeća i ističe da svi oni utiču na čitaoca poput ljekovitog bilja.

– Da li je to kroz čaj, melem ili miris… i taj miris bosioka i bilje, utkano u sve što je moglo da se provuče kroz krš u romanima i u žene, koje su tražile u tom bilju travku spasa za sebe i svoju sudbinu – navodi ona.

Objašnjavajući miris kao jedan od motiva, autorka je kazala da ljudi najsnažnije pamte kroz mirise.

– Gdje god osjetim miris bosioka, to bi me vratilo u rano djetinjstvo. Miris lavande rafiniraaniji, više ga ima s ove primorske strane. Dugo sam razmišljala, šta je to što spaja. Da li postoji miris koji bi mogao da pređe s jedne bande na drugi? Vrlo simbolično, to je ta travka koju ne vidimo, često je tražimo, a ljekovita je u svoj svojoj gorčini, to je pelin – objasnila je Lalović.

Pelin je nevidljiv, utapa se u krš, gažen je, a zapravo je ljekovit i ima ga svuda. Ta je biljka, navodi Lalović, poslužila kao simbol koji spaja ljude, motive, različitosti.

– Mislim da taj dualizam, različitost, mirenje svjetle i mračne strane u emocijama, u tradiciji, u kulturološkom smislu mi smo savršen miks, pogotovo na ovim prostorima – smatra Lalović.

Objašnjavajući naslove romana autorka je kazala da svaku goru čine dvije strane, a vrh je zapravo šav koji ih spaja.

– Nema gore koju samo jedna banda podupire, da nema druge sve bi pošlo u ambis. Još jedna velika simbolika sa ovih prostora, to je, kažu Crna Gora je mala. Nije. Mi se samo mjerimo visinama. Kad bi neko nju ispravio, bila bi veća nego mnoge druge. Mi smo samo možda malo više pošli u visinu, toga moramo biti svjesni i to moramo da čuvamo – kazala je Lalović.

Jasenka Lalović je Paštrovka, odrasla uz more. Rođena 1965. godine, djetinjstvo je provela u Buljarici, Osnovnu školu „Mirko Srzentić“ pohađala je u Petrovcu, nekadašnje usmjereno obrazovanje, smjer novinarstva, završava u Baru, da bi potom nastavila studije na Filozofskom fakultetu u Beogradu, na odsjeku sociologije. Iako živi u Beogradu, njena ljeta su rezervisana za Crnu Goru i njene obale. Uživa u prirodi. Pisana riječ je oduvijek dio njenog života.

Obilježavanje Svjetskog dana knjige JU Biblioteka i čitaonica nastavlja danas i sutra, akcijom besplatne godišnje članarine za nove i produženje članarine za aktuelne članove. Radno vrijeme Biblioteke sa korisnicima je od 08:00-14:00 i 16:00-19:00 časova. Takođe, u saradnji sa JU SMŠ „Ivan Goran Kovačić“ 23. aprila 2021. godine biće održan 12. po redu literarni konkurs Otvori knjigu, otvori svijet, a najbolje ocjenjene učenike Biblioteka će tradicionalno nagraditi vrijednim knjigama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here